információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
James Cameron visszatért egyik legnagyobb inspirációjához, a legendás, hullámsírban fekvõ Titanichoz. A világ legnevesebb történelem- és tengerkutató szakembereivel és barátjával, Bill Paxtonnal lemerült a majd egy évszázada tengerfenéken pihenõ roncshoz, amin 1.500 lélek vesztette életét. Az erre az expedícióra kifejlesztett csúcstechnológiával Cameron és csapata képes volt eddig még nem rögzített, nagy formátumú, 3D-s virtuális tárlatvezetést megalkotni, ami kívül-belül megmutatja a majd 100 évvel ezelõtt történt katasztrófa áldozatául esett óriáshajó roncsait. Mintha a csapat részesei lennénk...
A hajó
James Cameron csapata az Akademik Mstislav Keldysh hajó legénységével működött együtt, amelyet Oroszország vezető oceanográfiai kutatóintézete üzemeltet. A Keldysh szolgált otthonául a stáb nagy részének és itt volt a bázisa a két mélytengeri merülőhajónak, a Mir 1-nek és a Mir 2-nek, amelyek segítségével a felfedezők elérték a Titanicot. A csapat több mint 6 hetet töltött a roncs felderítésével.
A merülőhajók
A Mir 1 és Mir 2 akár 6000 méter mélyre is képesek eljutni. Ezek a merülőhajók szállították a film csapatát a 12 merülés során a Titanic roncsaihoz, 4 kilométerre az óceán felszíne alá.
A felfedezők
Amikor James Cameron meghívta a színész Bill Paxtont, hogy csatlakozzon a Titanic 3D - Az Óceán Szelleme expedícióhoz, ő azonnal igent mondott. Paxton, amikor Brock Lovett szerepét játszotta a Titanic c. filmben, valójában nem utazott merülőhajóban. Az expedíció során kissé izgult a merülés előtt, ám a pilóták és a legénység szakértelmének köszönhetően hamar otthonosan érezte magát.
A Medusa világítórendszer
Ahhoz, hogy megvilágítsa az óceánfenék végtelen, éjszakai sötétségét, a Titanic 3D - Az Óceán Szelleme csapata egy Medusa nevű ROV-t használt, amely tíz nagyteljesítményű fényforrást szállított. A Medusa kísérteties, holdfényre emlékeztető fénnyel világította meg a hajó elülső fedélzetét.
A Cowboyok
A Mirek indítása és visszahozatala pontosságot és óvatosságot kíván. A bátor merülők, akiket a Titanic 3D - Az Óceán Szelleme csapata cowboyoknak nevezett, minden indításkor szét kellett kapcsolják a merülőhajókat a hajóval összekapcsoló kábeleket, majd újra csatlakoztatniuk kellett ezeket a merülőhajók visszatérésekor.
Egy Mir merülőhajó gyomrában
Az expedíció során a merülések rendszerint 12 órán át tartottak. A 4 kilométernyi út az óceánfenékig és vissza körülbelül két-két órát vesz igénybe. Bár mindkét merülőhajóba befér három felnőtt, nagyon kis hely marad a mozgáshoz. A merülés során a pilóta középen, ülve foglal helyet, míg az utasok egy U alakú padon fekszenek az oldalukon. Mindkét utas egy apró ablakon át tud kinézni, illetve egy képernyőt figyel. A pilóta irányítja az ROV-t is.
Levél a rendezőtől, James Camerontól
Tisztelt Mozilátogatók!
Minden hajótörés emberi tragédiákról és veszteségekről mesél. Olyan veszteségek, melyek messzebb hatnak, mint az elsüllyedt hajón rekedt áldozatok halála; messzebb, mint a parton maradt barátok és rokonok összetört élete. Néhány hajótörés olyan jelentőséggel bír, oly mértékben szimbolikus, hogy a veszteségek egy ország, egy társadalom pszichéjén ejtenek sebet. A Titanic tragédiája is ilyen.
A történet, amely a Titanic rövid életéről és tragikus pusztulásáról szól, generációkat tartott
ámulatban azóta a végzetes éjszaka óta 1912 áprilisában, amikor is több mint 1500-an vesztek oda az Észak-Atlanti óceán fagyos vizein, egy holdtalan éjjelen, a csillagok ragyogó fényénél. Bár más katasztrófák adatai mellett eltörpül az áldozatok száma, a Titanic végzete máig is világszerte megérinti az emberek szívét.
2001 augusztusa és szeptembere között egy új mélyvízi expedíciót vezettem, amellyel viszszatértünk a Titanichoz. Víz alatti felfedezőkből álló csapatunk egy sor történelmi jelentőségű merülés során, forradalmian új típusú kamerával és világítóberendezéssel mindeddig páratlan képeket készített a roncs külső és belső részeiről. Az expedíció fejlett eszköztárában voltak nagyfelbontású 3D kamerák, egy pár egyedülálló távirányítható jármű (más néven ROV), és egy külön erre a célra kialakított mélytengeri világítóberendezés, amely minden eddiginél kiválóbban világította meg az óceán mélyét. Ilyen közel még egyetlen expedíció
sem került a Titanic roncsaihoz.
A Mélység Kísértetei ennek az expedíciónak a történetét meséli el az IMAX 3D technika drámai hatásával. A film ajtót nyit a történelem felé, amelyen keresztül a néző megtapasztalhatja
ennek a nagyszerű hajónak és a rajta utazó embereknek az életét és halálát.
A Mélység Kísérteteiben a Titanic története összefonódik expedíciónk történetével, valamint
az óceán mélységeinek kutatásában rejlő veszélyekkel és nehézségekkel. A technikai csapat mellett magammal vittem a legkiválóbb történészeket és tudósokat, hogy segítségünkre legyenek a híres hajótörés történetének feltárásában.
Élvezzék a kalandot!
James Cameron