microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Ki/Be Tawaret (2010)

. . . . . . . . . . 7.33
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . .
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 91 perc
nemzetiség:  magyar
műfaj:  dráma
eredeti nyelv: magyar
korhatár 12+
c tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
szinopszis

Bár történetünk nagyon is hétköznapi, és budapesti, a film pár centivel a valóság fölött jár. Groteszk ábránd-álomképek, burleszk- és bohózati elemek tarkítják a forgatókönyvet.
Meghatározó jellegzetesség a zene is. Hőseink, - egyéb tevékenységeik mellett, - jazz illetve punk-rock zenekarban játszanak, de egyikük rendszeresen hallgat klasszikus zenét. Természetesen e motívumok hatnak egymásra, átszövik a mesét, s olykor a képek is zenei indíttatásúak.

A film elején mozaikszerűen villan fel a két főhős, Fruzsina és Sugár Péter (illetve Bencével kiegészülve a három főszereplő) élete. Az apró jelenetekből kiderül, kiknek a sorsa fonódik majd össze, kik is bonyolódnak egymásba végül.
Fruzsina egy huszonéves lány, aki messzi vidékről érkezett a fővárosba. Lakása nincs, egyik albérletből rohan - menekül - a másikba. Élete egyébként is zaklatott. A Bölcsészkarra jár, emellett egy non-profit rádióadóban állandó műsorával nagy botrányokat kavar. És hogy végképp egy perc szabadideje se legyen, alapított egy zenekart is, amellyel idióta dalokat énekelnek, idióta jelmezekben. Feltörési és nyüzsgési vágya hatalmas, valahogy mégis egy helyben toporog. Érdekes, csinos lány, a film elején még a zenekar gitárosának, Bencének a kedvese talán. Az egyik első jelenetben tőle költözik el éppen viharos veszekedés közepette. Az egyetemen sem rózsás a helyzete. Barátnőjével, azt találták ki, megbüntetik a gonosz tanszékvezetőnőt, de amúgy is büntető akciókat szerveznek, úgy érzik, másokat is “helyükre kell tenniük". Megalapítják különös szervezetüket, a Kommandót, amelynek fő célja a bosszúosztás lesz. (Hogy a botránytokozó titokzatos, álarcos hölgy és Fruzsina azonos személy, az csak fokozatosan válik világossá a néző számára.) A megtépázott idegzetű tanszékvezetőnő a rendőrséghez fordul. A megbízott nyomozó, szintén egy különös, és mókás lány, Fruzsináék nyomába ered. A pergő cselekmény kellős közepébe csöppen bele - akaratán kívül - Bence apja, Sugár Péter. A szívek megdobbannak...
Sugár ötvenes, évtizedek óta elvált férfi. Bizonyos értelemben kettős életet él: nappal orvos, éjjel jazz zenész. Mint fürdőkórházban működő nőgyógyász, csupán szakrendelésen tevékenykedik. Rajongói: asszisztensnője, takarítónője, és természetesen állandó szerelmi partnere egy igen vonzó harmincas, férjes asszony, aki meglehetősen hasonlít Sugár elvált feleségére. Viszonyuk pár éve tart, nem túl izgalmas, de legalább rendszeres. Kapcsolatuk egyetlen viharos eleme: a szerető mindig bekapcsolja a tévét, hogy a délutáni szappan-operát megnézze, de Sugár ez ellen mindig élénken tiltakozik.
Sugár rendszeres életet él: rendelés, ebéd egy kifőzdében, vagy főzés otthon (remek szakács), zenélés a jazz klubban. Rendszeres a takarítónő és a szerető megjelenése, de törzsvendég kedves trafikjában és az éjszakai kávéházban is. Igyekszik kerülni a konfliktusokat, s próbál nem tudomást venni a zaklatott hétköznapokról, bár az Ő élete sem biztonságos, és a perspektíva (már csak életkora miatt) is kétséges. Délutánonként klasszikus zenét hallgat, miközben szendereg a forró vizű fürdőkádban. Sokat mélázik, ábrándozik, (az ábrándok mozgóképen is megjelennek). Még vár valamit a sorstól, de talán maga sem tudja pontosan mit.
Bence az apa éles ellentéte. Még mindig kialakulatlan a személyisége, labilis az egyénisége. Időnként az anyját pumpolja, de inkább az apját. Egyetemre jár, már több éve, mint kellene, Fruzsina zenekarában gitározik. Bence meglehetősen jó zenész, de apja szakmai elismertsége nehezíti kibontakozását, hisz nem könnyű viszonylag "híres ember" gyerekének megtalálnia önmagát.
Időnként feltűnik egy zavaros figura, Fruzsi gimnáziumi éveiből, Imi, Fruzsi barátnőjével kezd járni, és aki Imi hatására, megtagadja Fruzsit, amikor egyre veszélyesebbé válik a bosszúálló kommandó tevékenysége. Szorul a hurok, a rendőrség nyomon van, s bár a nyomozólány, meglehetősen esetlen figura (inkább filológus, mint kopó), a felderítés mégsem eredménytelen.
Bence születésnapi buliján, amelyen rövid ideig Sugár is részt vesz, Fruzsi számára elveszni látszik Bence. A részeg vendégseregben a fiú sem józan, sőt, az ugyancsak kapatos Kittyvel csókolózik.
Sugár életében, - Fruzsitól talán nem teljesen függetlenül, - sok minden megbolydul, felborul, megváltozik. Nemcsak a takarítónője hagyja el, de asszisztensnője is eltávolodik tőle. Szeretője válni akar férjétől, és arra célozgat, hogy Sugárhoz költözne a két kiskorú gyermekével, s édesanyjával.
Fruzsina a rendőrségen sem adja ki tettestársát. A tanszékvezetőnő, de különösen a nagyon is "sáros" docens határozott fellépése nyomán a feljelentés kétségessé válik, de a lányért valakinek felelősséget kell vállalni. Sugár az egyetlen lehetőség.
Így Fruzsina egy ideig Sugárnál lakik. Egyezések és különbözőségek. Bujkálások Bence, Sugár szeretője, s a világ elől. Bohózati elemek tarkítják az együtt lakást. Egy férfi és egy nő. Az egyik, aki már-már KI-felé megy az "életből", a másik meg éppen BE-felé tart. Mit akarhat ez a két ember egymástól? Egy régi és egy új életforma, életvitel ütközik össze, illetve változik meg. Fruzsi agresszivitása csökken, talán megtalálja a helyét a büntető akciók, s a provokáló riportok nélkül is. Sugár is belátja, még nincs veszve minden. Egy amerikai turné, illetve egy lemezszerződés lehetősége is felmerül, -talán csak álomkép? És Fruzsit energiái is jobb irányba vezérlik talán? Talán ezek is csak álomképek?
Hétköznapi, olykor melankolikus, olykor bohózati kalandok után helyreáll a "rend", Sugárhoz visszatérnek a korábbi asszonyok, s úgy zajlik az élete, mint korábban, egy gyönyörű epizóddal gazdagodva. Vagy mégsem? A kicsit más Fruzsi újra, a most talán már ugyancsak kicsit más Lalival jár, s Sugár ablakára feltekintve, mintha összeakadna a tekintetük...
De a befejezés mégsem ilyen keserédes, inkább meseszerű. Pörögnek a képek: esküvő, gyermekszületés variációi, aztán eltelik néhány év, egy kisfiút is látunk, aki Sugárra hasonlít, aztán Sugár egyik álomképe is mintha megelevenedne...


szereplők:
Kerekes Vica ... Fruzsi
Schlanger András ... Sugár Péter
Ötvös András ... Bence, Sugár fia
Gál Natália ... Móni, a nyomozólány
Györgyi Anna ... Edit, Sugár szeretője
Kovalik Ági ... Dorka, barát-, és árulónő
Varjú Olga ... Erzsike
Takács Kati ... Erdei professzor-asszony
Hirtling István ... Környei, docens
Vajda Milán ... Máté
Takács Nóra Diana ... Ági
Kovács Vanda ... Csöpike, Sugár asszisztensnője
Galkó Balázs ... Rovrovics, hangköltő
Tímár Éva ... Trafiknéne
Sebõ Ferenc ... Imi, Gyuláról
Takács Ferenc ... Impresszárió
Bánfalvi Eszter ... Kitty
Jelinek Böske ... Szandra
Martin Márta ... Veruska, pincérnő
Büki Márton ... 1. Rendőr
Preiszner Miklós ... 2. Rendőr
Balassa Jusztina ... Kriszta, pincérlány


fényképezte:
Csukás Sándor

vágó:
Király Ferenc

jelmez:
Dévényi Rita

művészeti rendező:
Dévényi Rita

díszlet:
Dévényi Rita

producer:
Kántor László
Medveczky Balázs
Pusztay András
Sipos László