microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Az Adósság (2010)
The Debt

. . . . . . . . . . 5.88
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 8.95
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 114 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  dráma, thriller, remake
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár 16+
c tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
1965-ben járunk. Rachel Brener egyike annak a három Moszad ügynökből álló csapatnak, akik elfogták a birkenaui sebészt - egy náci szörnyeteget, akit Izraelben sosem ítéltek el. A hivatalos álláspont szerint öngyilkosságot követett el, mialatt emberrablók Európában fogva tartották. Harminc öt évvel később a szörnyeteg öngyilkosságáról szóló, meggyőző hivatalos verzió meginog, mikor egy közép-európai kisváros helyi lapjában egy jelentéktelennek tűnő cikk jelenik meg. Ebből kiderült, hogy a sebész életben van, és hajlandó bevallani az emberiség - és főként a zsidók - ellen elkövetett bűneit. A ma már hatvanas éveit taposó három Moszad ügynök felfigyel a fenyegető veszélyre. Ők tudják az igazságot, hogy a sebész megmenekült fogvatartóitól, vagyis tőlük: az ügynöknőt megsebesítve kijátszotta őket. A régi történet most teljesen új formát kezd ölteni...

Érdekességek:
A filmet Magyarországon forgatták, 2009-ben.
A 2007-es Ha-hov címû izraeli film alapján készült Az Adósság.
A fõszereplõ Helen Mirren-t eddig négyszer jelölték Oscar-díjra, 2006-ban A Királynõ címû filmben nyújtott alakításáért kapott is Oscar-díjat, érdekesség, hogy ugyan ezért a játékáért kapott Golden Globe-díjat, BAFTA-díjat és a Critic’s Choice Award, valamint a Screen Actors Guild Award is a legjobbnak járó díjjal értékelte ezt az alakítását.
Sam Worthington alakítja az egyik ügynököt, aki az Avatarban mutatta meg tehetségét.
A rendezõ John Madden nevéhez fûzõdik az Oscar-díjas romantikus vígjáték, a Szerelmes Shakespeare, az amerikai filmdráma, a Bizonyítás, valamint az angol-amerikai-francia filmdráma, a Corelli Kapitány Mandolinja is.

A Ha-Hov (Az Adósság) című izraeli filmet 2007-es bemutatása után az Izraeli Filmakadémia négy díjára jelölték. Eitan Evan producer szerint a filmet azért sikerült számos országban forgalmazni, mert "rendkívül izgalmas a thrillerszerű történet, amelynek hősei az izraeli titkosszolgálat, a Moszad ügynökei. A Moszad a világ egyik legjobb kém- és hírszerző szervezete, a produkció pedig hitelesen ábrázolja tevékenységét".
Eduardo Rossof producer fejébe szöget ütött a gondolat, hogy a filmből érdemes lenne angol nyelvű remake-et készíteni, mert igen izgalmas a két idősíkban játszódó történet, amelynek előrehaladtával 30 éves titkok látnak napvilágot. Ötletét megemlítette Kris Thykier producernek.
"Látványos volt a történet, a színészi munka pedig elsőrendű - emlékszik vissza Thykier. - Úgy éreztem, kicsit bonyolíthatunk még a sztorin, és nagyobb ívűvé tehetjük, hogy olyan okos thrillert hozzunk létre, amely érdekes a nemzetközi közönség számára."
Thykier producertársa, Matthew Vaughn is azonnal meglátta a lehetőséget a projektben. Amint sikerült tisztázni a részleteket, Jane Goldman-nel meg is kezdte az új forgatókönyv kidolgozását.
Fél évvel később megmutatták a forgatókönyvet John Madden rendezőnek (A Szerelmes Shakespeare). "Hagytam, hogy magával ragadjon a történet, amelyben az érzelmi és erkölcsi tétek egyaránt rendkívül magasak, és a karakterek finoman kidolgozottak - mondja Madden. - Ahogy a sztori egyre nagyobb mélységekbe hatolt, nőtt bennem a feszültség, míg végül szinte elviselhetetlennek éreztem. Még be sem fejeztem az olvasást, már tudtam, hogy meg akarom csinálni ezt a filmet."
Madden és Peter Straughan forgatókönyvíró haladéktalanul nekiláttak az anyag további finomításának. "Az elbeszélés szokatlan módja miatt a közönség apró darabkákból rakja össze a történetet, mintha maga is nyomozna. Mi pedig fokozni akartuk ezt a hatást."
"Assaf Bernstein és Ido Rosenblum eredeti forgatókönyve erős alapszerkezettel ajándékozott meg bennünket, Matthew és Jane pedig újabb érdekes irányokat szabtak a cselekménynek - folytatja Madden. - Peter és én újabb lehetőségeket tártunk fel. Aztán ahogy haladtunk a munkával, a mondanivaló hangsúlya kezdett megváltozni."
"A mi filmünkben a múltnak nagyobb jelentősége van, mint a jelennek, és több az akció - mondja Evan. - Az izraeli karakterek lelki fejlődésével is alaposabban foglalkozunk."
"Végül olyan intelligens, összetett karaktereket felvonultató forgatókönyv született, amely felidézte a klasszikus, hetvenes évekbeli thrillereket, amelyeken felnőttem, mint A Keselyű Három Napja (Three Days of of the Condor) vagy a Marathon Életre-halálra (Marathon Man)" - teszi hozzá Thykier.


Toborzás

Kétség nem fért hozzá, hogy a történet kulcsfigurája Rachel Singer. Olyan színésznőre volt szükség, aki megtestesíti az 1997-es Rachel-t, a kételyeket, amelyek végigkísérték pályafutását, és aki az idő könyörtelen múlását is érzékeltetni tudja. Ki másra eshetett a választás, mint Helen Mirren-re?
Maddennek már volt alkalma Mirren-t rendezni Az Első Számú Gyanúsított (Prime Suspect) című nagy sikerű tévéfilmben, ahol a színésznő olyan nyomozót alakított, akinek az alvilági figurák mellett kollégái hímsoviniszta előítéleteivel is meg kell küzdenie. "Fantasztikus élmény volt - mondja a rendező. - Helen napjaink egyik legkiválóbb színésznője, és szereti próbára tenni magát. Nem fél a kihívásoktól, Az Adósság témája is azonnal lázba hozta. E szerepben az volt a feladata, hogy érzékeltesse, milyen sebeket ejtettek a hősnő lelkén a több, mint 30 évvel korábbi események, és milyen romboló hatást fejtett ki az elfojtásuk. A hajdanán meghozott döntés ma is feszültséget és fájdalmat okoz, ráadásul egy valódi sebhely is emlékeztet a történtekre."
"Amellett, hogy megint szerettem volna John-nal dolgozni, és ez egy remek thriller, annak kibontása is érdekelt, hogy életünk minden fontos döntésének következménye van, és előbb-utóbb szembesülnünk kell vele - jegyzi meg Mirren. - Rachel megtanult együtt élni a kompromisszumokkal, de végül rá kell jönnie, hogy nem működik a dolog. Nem túl közlékeny ember, még lánya előtt is titkolózik, pedig ő könyvet írt róla és a kollégáiról. Rachel hosszú éveken át eltitkolta valódi érzelmeit, és álarcot viselt, még magának is hazudva bizonyos dolgokról. Biztos abban, hogy így kellett tennie."
Mirren alaposan felkészült a Moszad-ügynök szerepére, még a krav maga alapjait is elsajátította. Ez a pusztakezes közelharcon alapuló önvédelmi rendszer az Izraeli Véderő hivatalos küzdősportja. (A krav maga alapjait egy pozsonyi magyar zsidó bokszoló/birkózó, Lichtenfeld Imre dolgozta ki a harmincas években, hogy a zsidónegyed lakói meg tudják védeni magukat utcai összecsapásokban a fasiszta különítményekkel szemben. Egyes távol-keleti harcművészetekkel szemben a rendszer lényege nem csupán a hatékony hárítás/önvédelem, hanem a rendkívül brutális ellentámadás, lehetőség szerint az ellenfél azonnali harcképtelenné tétele/megsemmisítése. Lichtenfeld a háború alatt Izraelben telepedett le, iskolát nyitott, a krav maga továbbfejlesztett változatait ma az izraeli rendvédelmi és hírszerző szervek kötelezően használják, de világszerte civil harcművészetként is egyre népszerűbb. A ford.)
"Rachel egy idő után nyugdíjba ment, és nem gyakorolt eleget, amit érzékeltetni akartam - folytatja a színésznő. - Alaposan kiképezték krav magából, de az már régen volt, ezért amikor megint akcióba kell lendülnie, bizony nem a legügyesebb harcos."
Miután az idős Rachel-t sikerült megtalálni, a film alkotói elkezdték keresni fiatal változatát. Madden nem akarta, hogy mindenáron Mirren-hasonmást kérjenek fel, mert ez behatárolta volna a lehetőségeket. Végül mégis olyan színésznőt találtak, aki nagyon hasonlít a fiatal Mirren-re.
Jessica Chastain-t olyan ügynök ajánlotta Maddennek, akinek nem is ügyfele a színésznő. Chastain éppen befejezte Az Élet Fája (The Tree of Life) című film forgatását, amelynek rendezője, Terrence Malick nem győzte dicsérni a színésznőt, amikor Madden felhívta őt.
"Amikor először olvastam a forgatókönyvet, nem is thrillerként tekintettem rá - árulja el Chastain. - Sokkal inkább drámának és szerelmes filmnek tűnt."
Mivel a "két Rachelnek" nincs közös jelenete, a színésznők jóval a forgatás előtt találkoztak, hogy megosszák egymással észrevételeiket. Mirren és Chastain közös olvasópróbát tartott, és kidolgozták karaktereik jellemvonásait.
"Helen és én Londonban találkoztunk Joan Washington dialógustrénerrel, hogy kidolgozzuk Rachel hangját - meséli Chastain. - Azt is megbeszéltük, Rachelnek milyen jellegzetes gesztusai legyenek."
"Jessicával eldöntöttük, ki legyen ez a kémnő, akit megszemélyesítünk - mondja Mirren. - 1997-ben megközelíthetetlen, korrekt és visszafogott, ám a fiatal Rachelt egészen más fából faragták."
"Helen megkérdezte, mit gondolok Rachel családjáról, és megbeszéltük, merre kanyarodik az élete - folytatja Chastain. - Természetesen ez eleve benne van a forgatókönyvben, de így jobban bele tudtuk élni magunkat a történetbe."
1965-66-ban Rachel a legfiatalabb azon három Moszad-ügynök közül, akiket egy Vogel nevű háborús bűnös elfogásával bíznak meg. "Rachelnek nincs még terepmunkás tapasztalata, és ennek komoly hatása van a cselekmény kibomlására" - mondja Thykier.
Chastainnek sem volt semmiféle tapasztalata egy nagyon fontos területen: "Nagyon távol állt tőlem a kémszerep - mondja a színésznő. - A film előtt azt sem tudtam, hogyan kell behúzni valakinek, mert még soha életemben nem verekedtem."
Mielőtt Londonban utazott volna, hogy a többi színésszel próbáljon, Chastain négy hónapon át hetente négyszer krav maga-órákat vett. Meg is lett az eredménye, az összes verekedős jelenetét személyesen abszolválta, és a kaszkadőr mutatványokat is ő hajtotta végre.
"Felszedtem egy kis izmot, és ahhoz képest, hogy megrögzött pacifista vagyok, nagyon élveztem a bunyós jeleneteket" - mondja a színésznő.
Sam Worthington játssza Rachel egyik kollégáját, David-et, az idealista, de lelki problémákkal küzdő Moszad-ügynököt, aki azonnal vonzalmat érez a lány iránt. Madden már jóval azelőtt felfigyelt Worthington-re, hogy az Avatarral világsztár lett: a Cigánykerék (Somersault) című ausztrál független filmben látta. "Sam vonzó férfi, erőt sugároz, ugyanakkor sebezhető is - mondja a rendező. - Úgy éreztem, meg tudja jeleníteni a David-ben rejlő ellentmondásokat."
Worthington izgalmasnak találta karaktere erkölcsi szilárdságát és lelki terheit. "David az egész családját elvesztette a vészkorszakban, és folyamatosan megkérdőjelezi önnön értékeit - magyarázza a színész. - Szívét-lelkét beleadja Moszad-ügynöki munkájába, mert egy egész ország figyelő tekintetét érzi magán. Az új küldetéssel azonban veszélybe kerül idealizmusa, és nem tudja, hogyan kezelje ezt a problémát. John az egyik forgatáson dióhéjban elmesélte a sztorit, és teljesen megfogott, ahogyan elém festette a három ügynököt, akik levadásznak egy szörnyeteget, de aztán évtizedeken át kísérti őket a történtek emléke. Izgalmas thrillerrel van dolgunk, de Az Adósság valójában arról szól, hogy bizonyos dolgokkal akaratunk ellenére is kénytelenek vagyunk együtt élni."
A kis csapat vezetőjét, Stephant Marton Csokas alakítja. "Briliáns színész - mondja Madden. - Árad belőle a visszafojtott szexualitás, Stephant pedig veszélyes és neurotikus figurának ábrázolja, ami feszültséget okoz a három ügynök között. Stephan döntései határozzák meg a cselekmény alakulását."
"Vezetésre termett férfi, és eltökélt abban, hogy elfogja a Birkenaui Sebészt - jellemzi Csokas a figurát. - A cselekmény során kemény próbatétel elé állítja a klausztrofobikus helyzet, amibe az ügynökök kerülnek. Stephan szerepe egyszerre jelentett kihívást és örömteli feladatot. Az Adósság minden szereplője ellenmondásos figura, nincs köztük fekete-fehér karakter. Vannak hibáik és pozitív tulajdonságaik, ismerik a győzelem ízét, de a vereségét is."
Madden úgy érezte, a két kiváló színész szerződtetésével még több izgalmat rejtett a történet. "A következő lépés az volt, hogy három főszereplőnk között megteremtsük a kémiát. A filmben fontos szerep jut a fizikai komponensnek is, ami sok gyakorlást igényelt."
A három főszereplő két héten át együtt gyakorolta a krav magás jeleneteket. "Egyikünk sem nagy harcművész, ezért vigyáznunk kellett egymásra - mondja Csokas. - Saját kis szabályrendszert dolgoztunk ki, nehogy bármelyikünk megsérüljön."
"A krav maga mozdulatai olyan gyorsak, hogy le kellett egy kicsit lassítanunk őket a kamera kedvéért- mondja Julian Spencer, a harci és kaszkadőrjelenetek koordinátora. - Különben a néző csak kapkodná a fejét, azt kérdezve: mi a bánat történt?"
"A forgatáson kívül is csapatmunkát végeztünk - folytatja Chastain. - A kocsiban odamenet és visszafelé is az egyes jelenetekről beszélgettünk. Ötleteket adtunk egymásnak, kérdéseket tettünk fel. Rengeteget tanultam Samtől és Martontól. Teljesen felszabadultan játszottunk, ezért a komoly téma ellenére szinte folyton nevettünk, ha éppen nem forgott a kamera."
"Nagyon közel kerültek egymáshoz - teszi hozzá Thykier. - Mindannyian határtalan lelkesedéssel vetették magukat a munkába. Akár krav magát gyakoroltak, akár olvasópróbát tartottak a kiejtés csiszolása érdekében, ugyanaz a harci láz fűtötte őket."
A közös múlt, ami David-et és Stephan-t Rachel-hez köti, Ciarán Hinds és Tom Wilkinson kiválasztásában is tükröződött, hiszen mindketten dolgoztak már Helen Mirren-nel. "Ciarán már hatodszor játszik Helen-nel - mondja Madden. - Komoly előéletük van, és ez többlettartalommal tölti meg karaktereik kapcsolatát."
"Úgy néz ki, nagyjából ötévente elkapom Helent egy fordulóra - nevet Hinds. - Minden egyes alkalom nagy ajándék számomra!"
Az idős Stephan szerepére Tom Wilkinson-t szerződtették, aki nem csak azért csatlakozott boldogan a stábhoz, mert ismét együtt dolgozhatott Mirren-nel - akit csodálatos embernek tart -, hanem mert Madden-hez is kiváló kapcsolat fűzi, aki az Oscar®-díjas A Szerelmes Shakespeare-ben rendezte őt.
"Ebben a történetben az érdekelt leginkább, egyenesbe jöhet-e az élete egy olyan embernek, aki titkosügynökként mindig álarcot viselt - mondja Wilkinson. - Pár éve játszottam egy filmben, a Michael Clayton-ban, amely hasonló problémát vetett fel, és Az Adósság kicsit hajaz a Sidney Lumet-thrillerekre is. Amikor minden tetted mögött hátsó szándék munkál, teljesen erodálódik az erkölcs és a becsület. Stephan is eltávolodott Rachel-től, de most újra manipulálja őt egy olyan játszmában, amelynek kimenetele végzetes lehet."
"Marton-nal megbeszéltem, hogy a saját elképzelései szerint játssza Stephant, aztán mivel az ő jeleneteit vesszük fel először, megnézem az alakítását - folytatja Wilkinson. - John-nal tovább dolgoztunk a karakteren, és vigyáztam, hogy legyen bizonyos folyamatosság."
Worthington-nek is kialakult az elképzelése David-ről. "Nyugodt, kontrollált ember, csak aztán elkezd szétesni, és már soha nem lesz a régi. Tudtam, hogy Ciarán jól tudja majd innen folytatni, akár látta a jeleneteimet, akár nem."
"Hogyne néztem volna meg Sam jeleneteit! - veszi át a szót Hinds. - Ha a trió két férfitagját összehasonlítjuk, David a félénkebb, visszahúzódóbb, és nagyon kényelmetlenül érzi magát a küldetés óta. Arra koncentráltam, hogy megmutassam a harminc évvel későbbi David lelkiállapotát, akit egyfolytában gyötör a kétely."
A hihetetlen kegyetlenségéről hírhedt, ezreket meggyilkoló vagy megcsonkító Birkenaui Sebész szerepére Madden olyan színészt keresett, akinek nincs a homlokára írva, hogy ő a történet főgonosza. "Olyasvalakire volt szükségünk, akit a közönség először nem igazán tud hova tenni, mert karizmatikus és kifinomult személyiség. Ezenkívül jól kellett beszéljen németül és angolul."
E feltételeknek a koppenhágai születésű Jesper Christensen tökéletesen megfelelt, így ő kapta Dieter Vogel szerepét. A színész korábban James Bond ellenfelét, Mr. White-ot játszotta a Casino Royale-ban és A Quantum Csendjében (The Quantum of Solace), Az Adósságról pedig úgy vélekedik, hogy "az okos ember több rétegű thrillere. A forgatókönyv olvasása közben igyekeztem elképzelni, mi történik a cselekmény előrehaladtával, és soha nem az történt, amire gondoltam."
Madden el volt ragadtatva Christensen izgalmas, beesett arcától: "teljesen kortalan, ugyanúgy lehet 50, mint 80 éves, éppen mire van szükség".
"Jesper úgy építette fel a karaktert, hogy nem csak vagy nem feltétlenül gonoszság árad belőle, hanem paradox módon sajátos báj és gyengédség is - folytatja a rendező. - Kulcsfontosságú volt, hogy Vogel összetett karakter legyen. Olyan ember, aki szépen helyre tette magában, hogy mit követett el, de a cselekmény során kiderül, hogy mégis vannak érzelmei."
"Ez az ember oly mértékben borzasztó, hogy nem kellett még gusztustalanabbá tennem, a közönség amúgy is tudja, kiről van - mondja Christensen. - Az volt a dolgom, hogy kibontsam Vogel dimenzióit, megmutassam az érzelmeit és azt, milyen önigazolási rendszert dolgozott ki a múltjával kapcsolatban."
Amikor először találkoztak, Christensen órákat töltött Maddennel. "Végigmentünk a forgatókönyvön, és kidolgoztunk pár jelenetet - mondja Madden. - Bátor volt és eltökélt, mint mindvégig a film készítése során. Jessicához hasonlóan ő is maga játszotta a verekedési jeleneteket, bámulatos eredménnyel. Hősiesen tűrte a búvóhelyen játszódó szekvenciákat is, ahol órákon át ki volt kötözve. Olyan jeleneteket is megcsinált, amelyeknél nem is volt rá feltétlenül szükség. Egyszer a karom is meghúzódott, amikor felsegítettem a padlóról."
"Mostanában nem szívesen verekszem vagy csinálok kaszkadőrmutatványokat, mert nehezebben regenerálódom - ismeri be Christensen. - De muszáj, ha egyszer ez a módszerem."
Miközben a fizikai megpróbáltatásoktól sem riadt vissza, hogy gazdagítsa a karaktert, Christensen arra koncentrált, hogy érzékeltesse: amikor a három ügynök össze van zárva Vogel-lel a búvóhelyen, miként válik számukra lehetetlenné, hogy továbbra is szörnyetegnek tartsák. "Korábban nem is tekintették embernek az általa elkövetett borzalmak miatt, most pedig etetniük és mosdatniuk kell. Az erkölcsi tétek emelkednek: hogyan kezeljék ezt az embert? Vogel-t egyre jobban megismerjük, amint folyamatosan teszteli az ügynököket, és ravasz módon mindegyiknek igyekszik a lelkiismeretére apellálni. Ennél izgalmasabb feladat ritkán adódik egy színésznek."


Kelet-Berlin Budapesten

A munka kéthetes intenzív próbával kezdődött a londoni Ealing Studiosban. Jim Clay látványtervező itt építette fel a düledező kelet-berlini bérházban található búvóhelyet, ahol az ügynökök foglyukat tartják. Clay 360 fokos környezetet hozott létre pontosan a forgatókönyvben leírtak szerint, hogy a hangulat kellőképpen klausztrofobikus legyen.
A forgatás első, háromhetes szakaszában a búvóhelyen játszódó jeleneteket vették föl, hogy a színészek ne zökkenjenek ki a próbák során kialakult ritmusból.
"Nagy szerencsénk volt, hogy egyhuzamban fölvehettük az egész búvóhelyes szekvenciát - mondja Worthington. - Az is rengeteget segített, hogy valódi volt a díszlet, nem kellett semmit odaképzelnünk magunknak."
"Eléggé hasonlított a színházi munkához - teszi hozzá Csokas. - Bementünk a stúdióba, és ugyanabban a díszletben próbáltunk. Aztán megjött a stáb a lámpákkal meg a kamerákkal, belakták a teret, és végképp fullasztó lett a hangulat."
"A végére legszívesebben kirúgtam volna a díszlet oldalát - ismeri be Worthington. - Akárcsak a karakterem, alig vártam, hogy kiszabaduljak onnan."
"A próbák elején titokban azt kívántam, Jesper bárcsak ne lenne szimpatikus - veszi át a szót Chastain. - Igyekeztem, hogy ne kerüljek közel hozzá. De annyira jó fejnek bizonyult, hogy arra gondoltam, képtelenek leszünk forgatni, mert igazán megszerettem. Ám olyan remek színész, hogy amint bementünk a díszletbe, már utáltam is. Utáltam, ahogy oda van kötözve a radiátorhoz. El akartam jönni onnan. Este hullafáradtan fejeztem be a munkát."
A búvóhely hitelességéhez nagy mértékben hozzájárult, hogy Clay és csapata valódi tárgyakat és nem kreált kellékeket épített be: lestrapált ajtó- és ablakkereteket, koszlott padlót meg csempét. Mindezek nagy részét frissen lebontott budapesti bérházak romjai alól zsákmányolták, amikor forgatási helyszíneket kerestek a kelet-berlini jelenetek számára.
"Nem is kellett befestenünk őket, a könyörtelen idő rajtuk hagyta a nyomát, s ez volt a szerencsénk, mert a természetes enyészet állapotát gyakorlatilag lehetetlen művi úton előállítani" - magyarázza John Bush kellékes.
A produkció ezek után Budapestre költözött, ahol már felderítették a Kelet-Berlint "alakító" megfelelő forgatási helyszíneket. A különösen hideg tél megkönnyítette a munkát, mert a közterek a vártnál kihaltabbak voltak, a hosszú éjszakai forgatások viszont próbára tették a stáb tűrőképességét.
A külső forgatási helyszínek egyetlen központi terület körül koncentrálódtak: itt volt a búvóhely bérháza, Vogel kórháza és a Berlini Fal egy szakasza, ez utóbbit külön meg kellett építeni. Clay siet tisztázni: "nem az ikonikus Berlini Falról van szó, amit mindenki ismer a híradókból, hanem egy olyan szakaszról, amit sebtében gányoltak össze betontömbökből a város elhagyatott részén. A németek ilyen helyeken próbáltak nyugatra szökni."
A "szellemállomást", ahol a Moszad-ügynökök ki akarják csempészni Vogelt Kelet-Berlinből, a Budapesthez közeli Istvánteleken találták meg. A forgatókönyv helyszínre vonatkozó paramétereit csak azután finomították, hogy a vasútállomás már megvolt. A stáb nagy örömére fontos szerepet kaphatott a vasútállomáshoz tartozó híd is. "Mindig így kellene forgatni, hogy a helyszínre írjuk a forgatókönyvet - lelkendezik Madden. - Kitűnően működött!"


szereplők:
Sam Worthington ... Fiatal David
Jessica Chastain ... Fiatal Rachel Singer
Marton Csokas ... Fiatal Stefan
Helen Mirren ... Rachel Singer
Ciarán Hinds ... David
Tom Wilkinson ... Stefan
Jesper Christensen ... Vogel
Adar Beck ... Politikus feleség
Romi Aboulafia ... Sarah
Nitzan Sharron
Alexander E. Fennon


fényképezte:
Ben Davis

vágó:
Alexander Berner

látvány:
Jim Clay

jelmez:
Natalie Ward

zene:
Thomas Newman

művészeti rendező:
Peter Francis
Dominic Masters

szereposztó:
Michelle Guish

díszlet:
John Bush

producer:
Eduardo Rossoff
Kris Thykier
Matthew Vaughn
Mairi Bett
Eitan Evan
Kemény Ildikó