microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Sporttolvajok (2002)
Steal
Ryders

. . . . . . . . . . 5.29
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 6.4
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 83 perc
nemzetiség:  angol, francia, kanadai
műfaj:  akció
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár 16+
c tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A PRODUKCIÓRÓL

A Jet Set sikere után Eric és Nicolas Altmeyer producerek olyan produkción törték a fejüket, amely akciódús és növeli a nézõk adrenalinszintjét. Aztán találtak egy szüzsét, amely Ezra Mark nevéhez fûzõdött, de Gérard Pirès rendezõ felturbózta egy csomó akciójelenettel, például autós üldözésekkel, megfûszerezte némi fekete humorral, amely benne rejlett az eredeti forgatókönyvben is, de Pirès jobban kibontotta. A 15 millió dolláros tervezett költségvetés lehetõvé tette, hogy a forgatást Montreálban kezdjék, és olyan akciójeleneteket tervezzenek meg, amelyeket ritkán lehet látni a filmvásznon: szédületes autós üldözés a város szívében, helikopterek a felhõkarcolók között. De mint Eric Altmeyer producer felidézi, a mozi legfontosabb helyszíne problémát jelentett. - A rablók egy hídról ugranak le, de sem Franciaországban, sem Kanadában nem találtak elég magasat. Végül az USA távoli sarkában rábukkantak egyre, és a stáb készen állt a 2001. szeptember 11-i forgatásra. De természetesen ezen a napon minden engedélyt felfüggesztettek, s ott álltunk egy megdöbbent forgatócsoporttal, minden felszerelésünket lefoglalták, a számlánkat befagyasztották. Aztán csodával határos módon minden megoldódott, s ez az amerikai technikai személyzet mozgékonyságának volt köszönhetõ.
Gérard Pirès nagy rajongója az autósportnak, és ez nagy hasznára vált a filmnek. A rendezõ fantáziájában született meg az a jelenet, amelyet a világon csak egyetlen kaszkadõr képes végrehajtani. Gilbert Bataille majd egy kilométeren át vezetett egy hattonnás teherautót két keréken az amerikaiak legnagyobb ámulatára, akik még sosem láttak ilyen profi munkát. Az extrémsportokat alkalmazó jelenetekhez a rendezõ egy külön csapatot szerzõdtetett. A fiatalok nemzetközi társasága gyakran dolgozik együtt, jól ismerik egymást, egy hullámhosszon vannak. A gördeszkás társaság ráadásul világbajnok az extrémsportok e kategóriájában, s a producer szerint mindaz, amit a filmben produkálnak, csak töredéke annak, amire képesek...

A RENDEZÕ

Gérard Pirès 1942. augusztus 31-én született Párizsban. Számos rövidfilm után 1968-ban rendezte elsõ játékfilmjét, az Erotissimót Annie Girardot-val a fõszerepben, aki újsághirdetések tanácsai alapján szeretné felmelegíteni kihülõfélben levõ házastársi kapcsolatát, miközben férjét éppen egy adóellenõr próbálja sarokba szorítani.
Második filmje vígjáték volt, az 1971-es Fantasia chez le ploucs-ban Lino Ventura, Jean Yanne és Mireille Darc száguldozott a nagy sebességû motorcsónakokkal. A komédia sikere ellenére Pirès mûfajt váltott, és megrendezte az Agresszió címû drámát, amelyben a kirándulásra induló párizsi családot az autópályán motoros fiatalok támadják meg, a feleséget és a kislányt meggyilkolják, a Jean Luis Trintignant alakította férj megkeresi a bûnösöket.
Az 1976-os Programozott áldozatok megint komédia volt, ezúttal a fekete humor kategóriájában. A történetben Fred, a békés biztosítási szakember megelégeli lompos, házsártos felesége zsarnokoskodását, s cége komputeréhez fordul segítségért. Az okos gép kigyûjti számára a leggyakoribb balesetek listáját... A moziban Jacques Dutronc, Jean-Pierre Marielle és Gerard Lanvin alakították a fõszerepeket.
A nyolcvanas évek évek elején Pirès súlyos motorbalesetet szenvedett, s hosszú ideig tartó lábadozása idején olyan filmeken törte a fejét, amelyekben jelentõs szerepet játszik az autó- és a motorsport. 1998-ban Luc Besson számára megírta a Taxi forgatókönyvét, a filmnek Franciaországban hatmillió nézõje volt.

A SZEREPLÕK

STEPHEN DORFF

Steve Dorff zeneszerzõ elsõ házasságából 1973. július 29-én egy fiú született, Stephen. A gyerek mindig ott sürgölõdött a papa munkahelyén, a tévéstúdióban vagy a mûteremben. Stephen Dél-Kaliforniában nõtt fel, s 11 évesen szülei beíratták a Young Actors Space nevû iskolába. Hamarosan ezután már elsõ tévéreklámját forgatta. - Én voltam a Mattel-hirdetésben a He-Man - nyilatkozta a Details magazinnak.
13 évesen újabb lehetõség kínálkozott számára, amikor apjával ellátogatott Clint Eastwood Every Which Way But Loose címû filmjének forgatására. A sikeres zeneszerzõ papa komponálta Eastwood korai filmjeinek zenéjét, s jó barátságba is került a színésszel. - Volt egy kölyök a forgatáson - emlékezett vissza Dorff. - A filmben szerepelt, nem kellett rendszeresen iskolába járnia. Emiatt döntöttem úgy, hogy én is színész leszek.
Mivel Stephen minden vágya az volt, hogy kikerüljön a közoktatás mókuskerekébõl, sok szerepet vállalt tévé- és játékfilmekben, s csak vizsgázni járt be az iskolába. 1989-ben figyeltek fel rá igazán, amikor a Roseanne címû filmben eljátszotta Becky Connor elsõ fiúbarátját, és Corin Nemic oldalán szerepelt a Know My First Name is Steven címû moziban.
Dorff három évig dolgozott a tévében, részben tájékoztatókat tartott a futó programokról, részben kisebb szerepeket vállalt néhány tévésorozatban. Aztán Hollywood is felébredt és felfigyelt az ifjú tehetségre, s Dorff máris egy dél-afrikai bokszolót formált meg az Egyedül a ringben címû filmben, s a forgatás elõtt kemény, héthetes kiképzésen vett részt, hogy hitelesen alakíthassa az öklözõt. Más ajánlatokat is kapott, de olyan késõbbi sikerfilmeket utasított vissza, mint a Mad Love vagy a Féktelenül. Mint késõbb nyilatkozta; - Nem forgattam kasszasikereket, mivel mindig jobban szerettem az áldozat, vagy a sokkal aktívabb hõs szerepét.
Dorff egy idõre kikerült a reflektorfénybõl, majd az 1993-as Backbeatben Stuart Sutcliffe-t, az ötödik Beatles-tagot személyesítette meg, ezután az S.F.W. habozó, lázadó antihõse következett, majd az I Shot Andy Warholban Candy Darlingot, a szipus vezért alakította.
1997-ben olyan nagyságokkal szerepelt együtt, mint Dennis Hopper (Ûrkamionosok), Harvey Keitel (Acélváros) és Jack Nicholson (Blood and Wine). Nem meglepõ módon Nicholson tette rá a legnagyobb hatást. - Vele dolgozni életem leghihetetlenebb tapasztalata volt - mondta Dorff. A két színész össze is barátkozott, s Dorff meghívta Nicholsont a 25. születésnapja alkalmából adott partira is.
Stephen híres barátai között van még a U2 és a R.E.M. énekese, Michael Stipe. Amint Dorff népszerûsége egyre nõtt, fõleg a képregény alapján készült Penge ifjú vérszívójának eljátszása után, olyan pletykák terjedtek el, hogy a közismerten biszexuális Stipe és Dorff között több van, mint barátság. - Úgy vélem, nem kell a magánéletemet reflektorfénybe helyezni - vélekedett Stephen -, nem vagyok meleg, de nagyon jól érzem magam a társaságukban. Szavamra, boldog homoszexuális lehetnék, de túlságosan szeretem a nõket ahhoz, hogy átcsapjak.
Ami a pályafutását illeti, Dorff 1999-ben a Quantum Project fõszereplõje volt, majd John Waters Cecil B. Dementedje következett. Ezután Susan Sarandon partnere volt az Earthy Possessionsban. Az Anne Tyler regénye alapján készült film egy ifjú, kétbalkezes bankrabló és túsza szokatlan románcát ábrázolja. A színész nemrég fejezte be az Entropyt, a Phil Joanou által rendezett moziban egy rendezõt formál meg, aki a U2-rõl készít dokumentumfilmet, s közben személyes válságon esik át.

Stephen Dorff ismertebb filmjei

A sátán kapuja (The Gate,1987)
Ments meg! (Rescue Me, 1991)
Egyedül a ringben (The Power of One, 1992)
Mi a f... van? (So Fucking What 1993)
Az ítélet éjszakája (Judgment Night, 1993)
Backbeat (1993)
Halálos kötõdés (Innocent Lies,1995)
Acélváros (City of Industry, 1997)
Ûrkamionosok (Star Truckers, 1997)
Penge (Blade, 1998)
Zoolander, a trendkívüli (Zoolander, 2001)

NATASHA HENSTRIDGE

A lény (Species) fõszerepében mutatkozott be a filmvásznon, amiért MTV Movie Awardot nyert. Kanadában született 1974-ben, és tizennégy éves korában úgy döntött, modell lesz. Elsõ divatfotója tizenöt évesen készült róla, s azóta számos nemzetközi divatmagazin címlapján szerepelt. Olyan termékek reklámjában volt látható, mint a Lady Stetson, az Oil of Olaz és az Old Spice. Második filmjében, a Mindhaláligban (Maximum Risk) Jean-Claude Van Damme partnere volt. Játszott még az It Had To be You címû romantikus vígjátékban, a Dog Parkban és a Bella Donna címû moziban. A Bérgyilkos a szomszédomban Bruce Willis nejét alakította, John Carpenter A Mars szellemei címû filmjében pedig megint a sci-fi területére tett kirándulást.

STEVEN BERKOFF
1937-ben Londonban született. 1968-ban végzett a színmûvészeti fõiskolán, és megalapította a London Theatre Groupot. A színpadi szereplés mellett Berkoff Kafka és Poe mûveit adaptálta, verset és regényt írt, Shakesperare-drámákat rendezett, például a Hamletet és a Macbethet. A darabok színpadra állítása nagy vitákat váltott ki, de a színész szeret szokatlan megoldásokhoz folyamodni, rendezései gyakran a paródia határát súrolták. Filmrendezéssel is megpróbálkozott, a Decadence-t számos országban bemutatták, színdarabjait több mint tizennyolc országban játszották. Számos filmben szerepelt, például Abszolút kezdõk, Foglalkozása: riporter, Gyilkos bolygó és a Tiszta játszma.


BRUCE PAYNE
1960. november 22-én született Londonban. Színpadi színésznek készült, de barátai, Lance Henriksen és Jami Gertz rábeszélték a filmezésre is. Elsõ amerikai filmje az Üvöltés 4. Volt. Payne általában rosszfiúkat játszik, legemlékezetesebb talán az 57-es utasban nyújtott alakítása, amikor Wesley Snipesszal csapott össze. Ismertebb filmjei: Angyalbõrben, Hegylakó 4: A játszma vége, Perzselõ szenvedély, Warlock 3.