Gyilkos szoftver szabadalmak - a Microsoft mint Szuperjúzer
A szabadalom egy olyan szó, amely mindig jól hangzik, legalább is eddig ilyen volt, ám az EU Parlamentben most egy olyan módosÃtást akarnak végrehajtani egy, a szoftver szabadalmakat szabályozó törvényen, amely teljes középkori sötétségbe taszÃthatja a kisvállalatokat, szoftverfejlesztõket, és magát az internetet is. Ez ellen tüntettek szakemberek és fiatalok augusztus 24-én a Bem téren, s nyújtottak be petÃciót a Külügyminisztériumba.
A helyzet gyakorlatilag egy bonyolult jogi kérdés, amely azonban nagyon egyszerûen teljes káoszhoz vezethet, mert technikailag arról van szó, hogy az új módosÃtás révén olyan dolgokat is le lehetne védetni szabadalmakkal, mint akár az egérkattintás, vagy a webáruház fogalma.
Hiába akarsz te webáruházat nyitni holnapután, ha ez mint ilyen szabadalmaztatva van (mint ahogy ez máris megtörtént). A szoftverfejlesztõk, programozók véreznének el leghamarabb a nemkÃvánatos módosÃtáson, hiszen egy csomó mindent nem használhatnának többé, mert az valaki másnak a szabadalmát képezné.
Mondjunk egy példát, ha az egérkattintás nem lett volna eléggé meggyõzõ, van például egy kulcs parancs-szó a Linux-ban, amely egyébként ingyenes, szabad felhasználású program (GPL - General Public Licence), a SUDO (super user do), nos ezt a parancsot a programozók, rendszeradminisztrátorok, akibõl minden webszerver mögött van legalább egy, nyilván gyakorta használják. A Microsoft azonban sok-sok egyéb mellett lestipistopizta a SUDO-t is, Ãgy, ez mostantól a Microsoft szabadalma lenne, ha a módosÃtás életbe léphetne. A Microsoft egyetlen programjában, sem a Windows operációs rendszerében nem szerepel a SUDO parancsszó, tehát ez pont olyan, mintha egy külföldi levédetné a nyilvánvalóan magyar pálinka szót, mint olyat. A SUDO persze csak egy a millió lehetséges példa közül. A tüntetés végén a sárga pólós tüntetõk elengedték SUDO lufijaikat, remélve, hogy az egész módosÃtási kÃsérlet is majd Ãgy foszlik szerte. A transzparenseken szereplõ sok kis pingvin egyébként a LINUX-ot szimbolizálja, a
LINUX logóján egy pingvin látható. A LINUX egy szabad, ingyenes (GPL) operációs rendszer, amely technikailag a Windows alternatÃvája.
A tüntetés szervezõi, illetve a petÃció benyújtói, élükön Somogyi Péterrel, de több hazai szervezet támogatásával azt szeretnék elérni, ha ebben a kérdésben hazánkat hozzáértéssel képviselnék, és meghallgatnák azoknak a véleményét, akik ebben élnek, a szoftverek világában. Szerintük a módosÃtás elfogadása katasztrofális lenne, mert eltûnnének azoka "fékek és biztosÃtékok", melyek garantálják, hogy a szabadalmakkal ne lehessen nagyon csúnyán és nagyon nagy léptékben visszaélni. Azt szeretnék, ha nem lehetne bármit szabadalmaztatni, levédetni, csak olyan szoftvereket, amelyek ténylegesen minõségi változást hajtanak végre valamilyen anyagon, amibe az információ kezelését, továbbÃtását kezelõ szoftverek (mint pl. széles körben használatos tömörÃtõ programok) nem tartoznának bele.
Ha hazánk visszadobja ezt a módosÃtást, azzal nem is lesz egyedül, hiszen a hollandok már ugyanezt megtették, s ha még két ország követi példájukat, akkor a nem kÃvánt módosÃtás nem fog létrejönni. A petÃciót a Külügyminisztérium szóvivõje átvette.