BA - Besorolás alatt a München
A hazai bemutató után 5 nappal még mindig korhatár-besorolás alatt áll a München címû film, a mozimûsort közlõ portálokat, újságokat pedig megkérte a film forgalmazója, hogy önhatalmúlag ne közöljenek korhatárt - amíg nem születik meg a bizottság hivatalos döntése.
A hazai mozi-korhatárokkal kapcsolatban eddig precedens nélkül áll a München esete, hogy tudniillik Spielberg új filmje úgy került a mozikba, hogy nem kapott még korhatár-besorolást. A mozimûsorokban az újonnan kreált "BA" - besorolás alatt rövidítés utal a tényre, hogy az illetékes bizottság még nem hozta meg döntését azzal kapcsolatban, hogy minimum hány éven felülieknek ajánlja a filmet. Számos mozimûsort közlõ portál, illetve nyomtatott sajtótermék egyszerûen vette a fáradtságot, hogy a filmet önhatalmúan besorolja: a Cspv.hu-n pl. a 16 éven felülieknek kategóriát kapta, csak úgy, mint a Port.hu-n, vagy a papíron megjelenõ Pesti Estben. A szerkesztõségek szorgalma azonban azt vívta ki, hogy forgalmazó közvetett úton felhívta a figyelmüket a tényre, hogy a hivatalos korhatár még mindig az, hogy "BA" - azaz "besorolás alatt", és kéretik ezt közzé tenni.
A "besorolás alatti" státusz gyakorlatilag egy olyan joghézagot teremt, amely megbocsájtható tetté változtatja azt, ha egy pedagógus, esetleg egy egész iskola tanári kara úgy dönt, hogy elviszi a gyerekeket megnézni Spielberg legújabb alkotását. Azt hihetnénk, hogy ugyanígy legalizálódik az is, ha a televíziókban egy olyan mûsoridõben adják le a film reklámszpotát, amikor (lévén a film 16 éven felülieknek ajánlott) nem volna szabad - tehát este 11 elõtt. Ez azonban a forgalmazó szerint nem így van, mert szerintük a televíziók nem tesznek be olyam filmekrõl anyagot, melyeknek nincs meg a besorolása (ennek ellenére például a VIASAT3-on eléggé sok München-szpotot láttunk - délután). Ahogyan a film forgalmazója, A UIP Duna Film munkatársa elmondta, "ez a kialakult köztes helyzet senkinek sem jó, de nekik aztán végképp nem".
Általában az a gyakorlat, hogy a film forgalmazója köteles kérni a Nemzeti Filmirodától, illetve annak Korhatár Bizottság nevû testületétõl az adott film korhatár-besorolását, mégpedig 45 nappal a film bemutatója elõtt, és ehhez egy kópiát a rendelkezésükre bocsájtanak - ahogyan erre a Filmtörvény kötelezi a forgalmazókat.
Ha erre nem kerülhet sor, akkor a Korhatár Bizottság rendkívüli eljárás keretében (gyorsítva) sorolja be a filmet - ez történik most is a Münchennel. Mindenesetre a UIP Duna Film már novemberben kérte a film besorolását, és a január 17-ei sajtóvetítésre (korábbi idõpontban nem állt rendelkezésükre kópia) meghívta a Bizottság tagjait is, akik el is jöttek, és azt ígérték, hogy 26-án üléseznek legközelebb (ami a film hazai és világ-premierének napja), és majd akkor hoznak döntést.
A forgalmazó azóta is várja, hogy ez a döntés megszülessen, míg a Filmiroda arra vár, hogy a forgalmazó teljesítsen valami ügymeneti dolgot (adjon be még valami adatot), hogy a döntést kiadhassák.
A dolog pikantériája, hogy macerás korhatár besorolás esete akkor szokott elõadódni, amikor a forgalmazó egy enyhébb besorolással adja be a kérvényét, tehát például a Büszkeség és Balítélet esetében (amely ugyancsak UIP film) a UIP úgy adta be a kérvényét, hogy "korhatár nélkül" szeretnék vetíteni, a Filmiroda azonban úgy vélte, hogy a "12 éven aluliak csak szülõi felügyelettel .." lesz a megfelelõ. A München esetében a forgalmazó "16 éven felülieknek" korhatár besorolásra adta be a kérvényét, szóval úgy tûnik, mindenki egyetért ezügyben, és mindenki várja már, hogy megszülessen a várva várt besorolás.
Reméljük, e joghézag minél kevesebb fiatalnak okoz majd lelki törést, reméljük, minél kevesebb 12 évesnek kell megnéznie, amint például a filmben egy terrorista fejébe belevágnak egy kést.