2010-01-22
Holokauszt - film - emlékezet
Holokauszt - film - emlékezet címmel 2010. január 25-30. között filmhét megrendezésre a Holokauszt Emlékközpontban (1094 Budapest Páva utca 39).
A szervezõk Magyarországon eddig ritkán, vagy soha nem látott Holokauszt játék-,
és dokumentumfilmeket mutatnak be Auschwitz felszabadulásának 65. évfordulója tiszteletére. Napi két (magyar és idegen nyelvû) vetítéssel mintegy 16 filmet láthatnak az érdeklõdõk az 1 hetes rendezvénysorozaton.
A filmhét két kiemelt eseménye:
- január 27 -én A Holokauszt Színei címû finn film világpremierje és
- január 30 -án egész napos Holokausztfilm-konferencia. (Ez, mint a honlap legfrissebb bejegyzésébõl megtudtuk, technikai okok miatt elmarad).
Filmvetítések:
Hétfõtõl péntekig, minden nap, naponta két alkalommal, 15:30 órakor és 18:00 órakor.
Január 27-én, szerdán, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján, speciális vetítés 17:00 órakor: A Holokauszt Színei c. finn film világpremierje.
Január 30-án, szombaton 18:00 órakor díszelõadás.
A délutáni filmprogramban olyan, Magyarországon már bemutatott filmeket vetítenek, amelyek nem könnyen hozzáférhetõk, ugyanakkor az oktatásban jól használhatóak. Tanárokat és diákokat is szeretettel várnak a szervezõk.
Este új, Magyarországon még egyáltalán nem, vagy csak ritkán, zárt körben látható filmeket mutatnak be, elsõsorban angolul, vagy csehül / lengyelül / németül értõ nézõk számára.
A vetítések ingyenesen látogathatók.
A filmhét részletes programja:
január 25. hétfõ
15.30 Élet Minden Áron / Divided We Fall
r: Jan Hrebejk/2000., cseh, 120 perc, magyar nyelven,
angol felirattal
A történet borotvaélen egyensúlyoz a tragédia és komédia határán, a második világháború idején. A Cízek házaspárhoz bejáratos egy náci kollaboráns. Õ meséli el, hogy új lakók érkeznek egy villába, mivel a zsidó tulajdonosokat deportálták. A férj éjjel a házhoz oson, hogy biztos helyre mentsen egy értékes festményt. Itt találkozik régi barátjával, aki megszökött a koncentrációs táborból...
18.00 A Szürke Zóna / The Grey Zone
r: Tim Blake Nelson, 2001, USA, 108 perc, angol nyelven, német felirattal
Dr. Nyiszli Miklós, az auchwitzi koncentrációs tábor 12. Sonderkommando-jának orvosaként szemtanúja volt a táborban történteknek. A film az általa írt dokumentumregény felhasználásával készült, megtörtént események nyomán. Film a "szürke zónáról", egy zárt világról, ahonnan nem tért vissza senki. A 12. Sonnerkommandó mindennapjainak rettenetes története egy magyar túlélõ tapasztalatai alapján.
január 26. kedd
15.30 Három Hiányzó Oldal
r: Schuster Richard, 2008, magyar, 45 perc
Napjainkban, a 86 éves Vera néni elindul, hogy megtaláljon egy elveszett könyvet, amit utoljára a háború után tartott a kezében, és amelybõl akkor hiányzott három oldal, tragikus szerelmének utolsó fejezete. Miközben nyomoz a könyv után, rég elnyomott érzések, emlékek idézõdnek föl egy regénybe illõ szerelemrõl, háborúról, zsidóüldözésrõl.
Gravitáció r: Szirtes András,1981, magyar, 21 perc
Szirtes András korai opusa szét akarja rombolni a filmes sztereotípiákat, miközben a Simone Weil féle "Gravitáció és kegyelem" alapkérdését járja körül. Legsokkolóbb az 1944-ben, a Varsói Gettóban leforgatott, eddig publikálatlan anyag, amit a rendezõ új kontextusba helyezett. A metafizikus attitûd, mely az egész filmet átitatja, kivívta ki az 1982-es Oberhausen-i Nemzetköri Rövidfilm fesztivál evangélikus zsûrijének az elismerését is.
Memory of K.Z. (Fotóterápia) r: Szirtes András, 2007, magyar, 28 perc
A film Auschwitz-i kerettörténete félig Dr.Nyiszli Miklós valós emlékei, félig az alkotó saját fantáziái alapján formálódott meg.
Szirtes András mindkét kisfilmje a gesztusmûvészet, a "filmvers" kategóriájába sorolható. Intenzitásuk, tömörségük kulcsa a képszerûség és a többértelmûség.
18.00 A Varsói Gettólázadás Krónikája Marek Edelman elbeszélése szerint / Chronicle of the Warsaw Ghetto Uprising According to Marek Edelman
r: Jolanta Dylewska, 1994, lengyel, 110 perc, lengyel nyelven, angol felirattal
Marek Edelman,
a Zsidó Munkás Szövetség egykori tagja, a varsói gettófelkelés egyik vezetõje lenyûgözõen alapos és életteli beszámolót ad az 1942. április 19-e és május 10-e közötti események történelmi láncolatáról. Edelman visszaemlékezéseit felerõsítik a filmkészítõk által megidézett, hipnotikus erejû, lassított, diafilm-szerû bejátszások, melyeket eredeti, a deportálandó zsidókról készítet náci felvételek alapján állítottak össze.
január 27. szerda NEMZETKÖZI HOLOKAUSZT EMLÉKNAP
17.00 VILÁGPREMIER: A Holokauszt Színei /The Coulours of the Holocaust
r: Rax Rinnekangas, 2009, finn, 60 perc Õsbemutató, egy idõben a világ több városában
A film az antiszemitizmus kevésbé ismert okait vizsgálja. Hogyan született meg az árja faj felsõbbrendûségét hirdetõ eszme Európában a 19. században, és miként vált a fajelmélet az antiszemitizmus központi elemévé a náci ideológiában.
18.00 Elfajzott Mûvészet /Architecture of Doom
Rendezte: Peter Cohen, 1989, svéd, 119 perc
Hitler vezérkarának tagjai között többen nem csupán magas iskolai végzettséggel, de mûvészi ambíciókkal is rendelkeztek. Hitler mint sikertelen festõ, Goebbels mint író - volt egy kiadatlan regénye és egy színpadi mûve - és Sitach mint költõ tetszelgett a mûvész szerepében. A hatalom birtokában hatalmas lendülettel fogtak hozzá a világ "saját képükre" való formálásához. Döbbenetes krónika a nácista mûvészet természetérõl és hatásáról, kiegészítve a nácik által készített, saját magukat dokumentáló archív filmrészletekkel és az amerikai felvételekkel.
január 28. csütörtök
15.30 A Látogatás
r: B. Révész László, 1983, magyar, 72 perc
Edith Bruck olasz írónõ 1932-ben született egy Bodrog-közi kis faluban. Az egész családot deportálták, Edith életben maradt, a háború után elõször Izraelbe, majd különbözô kalandok után Olaszországba került, itt vált íróvá. A portréfilmben az írónô hármas (olasz-magyar-zsidó ) identitásának a gyökereit kutatja.
Türelem r. Nemes Jeles László, 2007, magyar, 13 perc
A kisjátékfilm a 38. Magyar Filmszemlén debütált, rögtön elnyerte a Legjobb kisjátékfilmnek járó elismerést, majd a velencei Mostrán kezdte meg nemzetközi filmes karrierjét. A Türelem azóta több mint negyven fesztiválon járt már, a görögországi Dramában elnyert UIP-díjjal pedig automatikus jelölést szerzett az Európai Filmakadémia 2008-os rövidfilm díjára.
18.00
Egy Élet egy Életért / Adam resurrected / Ein Leben für ein Leben
r: Paul Schrader, 2008, USA, 106 perc, angol nyelvû, német felirattal
Adam Stein története, akit szanatóriumban ápolnak 1961-ben. A háború elõtt Ádám kabaré impresszárió, cirkusz-tulajdonos, varázsló és zenész volt, akit imádott a közönség, beleértve a náci közönséget is, mindaddig, míg egy koncentrációs táborban nem találta magát. Ádám csak úgy menekülhetett meg a haláltól, ha hajlandó volt egy náci tisztet kutyaként szórakoztatni, miközben Ádám feleségét és lányát a gázkamrába hurcolták. Évekkel késõbb, már a kórházban, rátalál egy másik "kutyára", egy fiúra. Egy ember, aki valaha kutya volt, találkozik egy kutyával, aki valaha fiú volt.
január 29. péntek
15.30 Meséld el! / Tell your children! r: Salamon András, 2007, magyar, szöveg nélkül, 5 perc
Ez a kisjátékfilm felidézi az 1945 januárjában történt dunaparti nyilas tömeggyilkosságot. A pesti alsó rakparton, egy hétköznap éjjel magyar állampolgárok százai - köztük idõsek, nõk és gyerekek - sorban állva, várja a tarkólövést. Nagyon kevesen élték túl az éjszakai gyilkosságot. A sorban fiatal nõ, karjában 4 éves kislánya. Óvatosan, észrevétlenül, leereszti a kislányt a földre, aki ösztönösen menekülni kezd a lábak között. Róla szól a film.A rövidfilm számos fesztiválon díjat nyert.
Üvegház r: Szekeres Csaba, 2009, magyar, 72 perc
Karl Lutz, a svájci alkonzul és a cionista szervezetek együttmûködését, embermentõ akcióját idézi fel Szekeres Csaba új dokumentumfilmje, amelyben túlélõk visszaemlékezéseibõl rajzolódik ki a hely, a vadász utcai "üvegsziget" története.
Agapé r: Szekeres Csaba, 2009, magyar 26 perc
Egy idõs, ma Izraelben élõ asszony visszaemlékezése - a megbocsátás története.
18.00 Elfelejtett Szállítmányok: Észtország / Forgotten Transports to Estonia
r: Lucas Prybill, 2008, cseh, 90 perc, cseh nyelvû, angol felirattal
1942. szeptember 5-én közel száz cseh zsidó nõt -19-tõl 25 évesig - családjuktól elszakítva, Terezinbõl Észtországba, a Jagala nevû táborba szállítottak. A lányok egymást segítõ csoportokat alkottak, és a közösségi szolidaritás segítségével a legszörnyûbb körülmények között is képesek voltak egyfajta "biztonság" megteremtésére.A film interjúk, archív felvételek, fotók segítségével mondja el a táborban töltött három év történetét.
január 30. szombat
18:00 Emlékmorzsák / Po-lin
r: Jolanta Dylewska, 2008, lengyel, 82 perc, lengyel nyelven, angol felirattal
Jolanta Dylewska, a nemzetközileg egyik legelismertebb lengyel dokumentumfilmes egyedülálló archív felvételekkel, egy letûnt, háború elõtti Lengyelországot tár elénk: zsidók és lengyelek, egymással szomszédos falak, egymásba érõ otthonok, városka a városka hátán. "Po-lin jiddisül annyit jelent: "itt telepszünk le, itt az otthonunk".
A zárófilm vetítése után vendégünk lesz Miros³aw Bork a film producere, filmrendezõ, forgatókönyvíró.
A Holokauszt Emlékközpont honlapja ez: http://www.hdke.hu/

A filmhét két kiemelt eseménye:
- január 27 -én A Holokauszt Színei címû finn film világpremierje és
- január 30 -án egész napos Holokausztfilm-konferencia. (Ez, mint a honlap legfrissebb bejegyzésébõl megtudtuk, technikai okok miatt elmarad).
Filmvetítések:
Hétfõtõl péntekig, minden nap, naponta két alkalommal, 15:30 órakor és 18:00 órakor.
Január 27-én, szerdán, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján, speciális vetítés 17:00 órakor: A Holokauszt Színei c. finn film világpremierje.
Január 30-án, szombaton 18:00 órakor díszelõadás.
A délutáni filmprogramban olyan, Magyarországon már bemutatott filmeket vetítenek, amelyek nem könnyen hozzáférhetõk, ugyanakkor az oktatásban jól használhatóak. Tanárokat és diákokat is szeretettel várnak a szervezõk.
Este új, Magyarországon még egyáltalán nem, vagy csak ritkán, zárt körben látható filmeket mutatnak be, elsõsorban angolul, vagy csehül / lengyelül / németül értõ nézõk számára.
A vetítések ingyenesen látogathatók.
A filmhét részletes programja:
január 25. hétfõ
15.30 Élet Minden Áron / Divided We Fall
r: Jan Hrebejk/2000., cseh, 120 perc, magyar nyelven,

A történet borotvaélen egyensúlyoz a tragédia és komédia határán, a második világháború idején. A Cízek házaspárhoz bejáratos egy náci kollaboráns. Õ meséli el, hogy új lakók érkeznek egy villába, mivel a zsidó tulajdonosokat deportálták. A férj éjjel a házhoz oson, hogy biztos helyre mentsen egy értékes festményt. Itt találkozik régi barátjával, aki megszökött a koncentrációs táborból...
18.00 A Szürke Zóna / The Grey Zone
r: Tim Blake Nelson, 2001, USA, 108 perc, angol nyelven, német felirattal
Dr. Nyiszli Miklós, az auchwitzi koncentrációs tábor 12. Sonderkommando-jának orvosaként szemtanúja volt a táborban történteknek. A film az általa írt dokumentumregény felhasználásával készült, megtörtént események nyomán. Film a "szürke zónáról", egy zárt világról, ahonnan nem tért vissza senki. A 12. Sonnerkommandó mindennapjainak rettenetes története egy magyar túlélõ tapasztalatai alapján.
január 26. kedd
15.30 Három Hiányzó Oldal
r: Schuster Richard, 2008, magyar, 45 perc
Napjainkban, a 86 éves Vera néni elindul, hogy megtaláljon egy elveszett könyvet, amit utoljára a háború után tartott a kezében, és amelybõl akkor hiányzott három oldal, tragikus szerelmének utolsó fejezete. Miközben nyomoz a könyv után, rég elnyomott érzések, emlékek idézõdnek föl egy regénybe illõ szerelemrõl, háborúról, zsidóüldözésrõl.
Gravitáció r: Szirtes András,1981, magyar, 21 perc
Szirtes András korai opusa szét akarja rombolni a filmes sztereotípiákat, miközben a Simone Weil féle "Gravitáció és kegyelem" alapkérdését járja körül. Legsokkolóbb az 1944-ben, a Varsói Gettóban leforgatott, eddig publikálatlan anyag, amit a rendezõ új kontextusba helyezett. A metafizikus attitûd, mely az egész filmet átitatja, kivívta ki az 1982-es Oberhausen-i Nemzetköri Rövidfilm fesztivál evangélikus zsûrijének az elismerését is.
Memory of K.Z. (Fotóterápia) r: Szirtes András, 2007, magyar, 28 perc
A film Auschwitz-i kerettörténete félig Dr.Nyiszli Miklós valós emlékei, félig az alkotó saját fantáziái alapján formálódott meg.
Szirtes András mindkét kisfilmje a gesztusmûvészet, a "filmvers" kategóriájába sorolható. Intenzitásuk, tömörségük kulcsa a képszerûség és a többértelmûség.
18.00 A Varsói Gettólázadás Krónikája Marek Edelman elbeszélése szerint / Chronicle of the Warsaw Ghetto Uprising According to Marek Edelman
r: Jolanta Dylewska, 1994, lengyel, 110 perc, lengyel nyelven, angol felirattal
Marek Edelman,

január 27. szerda NEMZETKÖZI HOLOKAUSZT EMLÉKNAP
17.00 VILÁGPREMIER: A Holokauszt Színei /The Coulours of the Holocaust
r: Rax Rinnekangas, 2009, finn, 60 perc Õsbemutató, egy idõben a világ több városában
A film az antiszemitizmus kevésbé ismert okait vizsgálja. Hogyan született meg az árja faj felsõbbrendûségét hirdetõ eszme Európában a 19. században, és miként vált a fajelmélet az antiszemitizmus központi elemévé a náci ideológiában.
18.00 Elfajzott Mûvészet /Architecture of Doom
Rendezte: Peter Cohen, 1989, svéd, 119 perc
Hitler vezérkarának tagjai között többen nem csupán magas iskolai végzettséggel, de mûvészi ambíciókkal is rendelkeztek. Hitler mint sikertelen festõ, Goebbels mint író - volt egy kiadatlan regénye és egy színpadi mûve - és Sitach mint költõ tetszelgett a mûvész szerepében. A hatalom birtokában hatalmas lendülettel fogtak hozzá a világ "saját képükre" való formálásához. Döbbenetes krónika a nácista mûvészet természetérõl és hatásáról, kiegészítve a nácik által készített, saját magukat dokumentáló archív filmrészletekkel és az amerikai felvételekkel.
január 28. csütörtök
15.30 A Látogatás

r: B. Révész László, 1983, magyar, 72 perc
Edith Bruck olasz írónõ 1932-ben született egy Bodrog-közi kis faluban. Az egész családot deportálták, Edith életben maradt, a háború után elõször Izraelbe, majd különbözô kalandok után Olaszországba került, itt vált íróvá. A portréfilmben az írónô hármas (olasz-magyar-zsidó ) identitásának a gyökereit kutatja.
Türelem r. Nemes Jeles László, 2007, magyar, 13 perc
A kisjátékfilm a 38. Magyar Filmszemlén debütált, rögtön elnyerte a Legjobb kisjátékfilmnek járó elismerést, majd a velencei Mostrán kezdte meg nemzetközi filmes karrierjét. A Türelem azóta több mint negyven fesztiválon járt már, a görögországi Dramában elnyert UIP-díjjal pedig automatikus jelölést szerzett az Európai Filmakadémia 2008-os rövidfilm díjára.
18.00
Egy Élet egy Életért / Adam resurrected / Ein Leben für ein Leben
r: Paul Schrader, 2008, USA, 106 perc, angol nyelvû, német felirattal
Adam Stein története, akit szanatóriumban ápolnak 1961-ben. A háború elõtt Ádám kabaré impresszárió, cirkusz-tulajdonos, varázsló és zenész volt, akit imádott a közönség, beleértve a náci közönséget is, mindaddig, míg egy koncentrációs táborban nem találta magát. Ádám csak úgy menekülhetett meg a haláltól, ha hajlandó volt egy náci tisztet kutyaként szórakoztatni, miközben Ádám feleségét és lányát a gázkamrába hurcolták. Évekkel késõbb, már a kórházban, rátalál egy másik "kutyára", egy fiúra. Egy ember, aki valaha kutya volt, találkozik egy kutyával, aki valaha fiú volt.
január 29. péntek
15.30 Meséld el! / Tell your children! r: Salamon András, 2007, magyar, szöveg nélkül, 5 perc
Ez a kisjátékfilm felidézi az 1945 januárjában történt dunaparti nyilas tömeggyilkosságot. A pesti alsó rakparton, egy hétköznap éjjel magyar állampolgárok százai - köztük idõsek, nõk és gyerekek - sorban állva, várja a tarkólövést. Nagyon kevesen élték túl az éjszakai gyilkosságot. A sorban fiatal nõ, karjában 4 éves kislánya. Óvatosan, észrevétlenül, leereszti a kislányt a földre, aki ösztönösen menekülni kezd a lábak között. Róla szól a film.A rövidfilm számos fesztiválon díjat nyert.
Üvegház r: Szekeres Csaba, 2009, magyar, 72 perc
Karl Lutz, a svájci alkonzul és a cionista szervezetek együttmûködését, embermentõ akcióját idézi fel Szekeres Csaba új dokumentumfilmje, amelyben túlélõk visszaemlékezéseibõl rajzolódik ki a hely, a vadász utcai "üvegsziget" története.
Agapé r: Szekeres Csaba, 2009, magyar 26 perc
Egy idõs, ma Izraelben élõ asszony visszaemlékezése - a megbocsátás története.
18.00 Elfelejtett Szállítmányok: Észtország / Forgotten Transports to Estonia
r: Lucas Prybill, 2008, cseh, 90 perc, cseh nyelvû, angol felirattal
1942. szeptember 5-én közel száz cseh zsidó nõt -19-tõl 25 évesig - családjuktól elszakítva, Terezinbõl Észtországba, a Jagala nevû táborba szállítottak. A lányok egymást segítõ csoportokat alkottak, és a közösségi szolidaritás segítségével a legszörnyûbb körülmények között is képesek voltak egyfajta "biztonság" megteremtésére.A film interjúk, archív felvételek, fotók segítségével mondja el a táborban töltött három év történetét.
január 30. szombat
18:00 Emlékmorzsák / Po-lin
r: Jolanta Dylewska, 2008, lengyel, 82 perc, lengyel nyelven, angol felirattal
Jolanta Dylewska, a nemzetközileg egyik legelismertebb lengyel dokumentumfilmes egyedülálló archív felvételekkel, egy letûnt, háború elõtti Lengyelországot tár elénk: zsidók és lengyelek, egymással szomszédos falak, egymásba érõ otthonok, városka a városka hátán. "Po-lin jiddisül annyit jelent: "itt telepszünk le, itt az otthonunk".
A zárófilm vetítése után vendégünk lesz Miros³aw Bork a film producere, filmrendezõ, forgatókönyvíró.
A Holokauszt Emlékközpont honlapja ez: http://www.hdke.hu/