cspv logo
cspv szám: 27 / 01 tartalom
keresés

Videók Videók Wonder Boys- Pokoli Hétvége Túszharc <FONT color=#000040 size=+3 face=Arial, Helvetica><I><FONT color=#cc6600>Mi Kell A Nőnek? </FONT></I></FONT> cikk cím cikk cím cikk cím <FONT color=#993300 size=+3 face=Arial, Helvetica>Szerelemre Hangolva</FONT> <FONT face=Arial,Helvetica><FONT color=#993300 size=+3 face=Arial, Helvetica>Meztelen Maya</FONT> <FONT face=Arial,Helvetica><FONT color=#009933 size=+3 face=Arial, Helvetica>Malena</FONT> cikk cím Vorosilov Mesterlövésze <FONT face=Arial,Helvetica><FONT color=#ff9900 size=+3 face=Arial, Helvetica>Harry Csak Jót Akar</FONT> Férfibecsület Betty Nővér Fedezd Fel Forrester-t Bagger Vance Legendája Sátánka Hegylakó 4.: A Játszma Vége

this is
cspv home
régi link, már nem működik

page number: 05 00482
film info
PREVIOUS articleNEXT article
2000-11-30

Túszharc

Proof Of Life 2000.
A Túszharc egy mérsékelten izgalmas, kalandos és kicsit szerelmes film, aminek a legjobb reklámját valószínűleg az jelentette, hogy elterjedt a hír, miszerint Meg Ryan és Russel Crowe ennek a filmnek a forgatásán jöttek össze.

Úgy tűnik, valóban így történt, mert egyrészt a filmvásznon vágni lehetett köztük a pozitív értelmű feszültséget, másrészt azóta Meg Ryan már válófélben van Dennis Quaiddel, és összeköltözött Crowe-val.

Mint a filmből megtudhattuk, egy túszdrámának három fő szereplője van: az egyik az elrabolt (neki a legrosszabb), a másik a feleség/férj, a harmadik pedig a közvetítő (a negotiator). Ebből a felállásból akár egy szerelmi háromszög is kialakulhat, ez az, amire épít a filmünk, de végül épp ez lesz a leggyengébb szál a filmbeli cselekményben. Peter Bowman (David Morse) egy karitatív szellemmel megáldott mérnök, aki cége megbízásából a dél-amerikai Tecalában dolgozik, és annyira megszállottan veti bele magát a munkájába, hogy a feleségére, Alice-ra (Meg Ryan) szinte egy perce sem jut. Peter megpróbál lobbizni a cégénél az indiánok érdekében, miközben Alice halálra unja magát a sokadik otthonában. A munkamániás férj és az elhanyagolt, a diplomatafeleségek életmódját élő feleség közti feszültség épp a történet elején tör ki, amikor egy durva veszekedés után Peter hazaküldi Alicet az USA-ba. Eközben láthatunk egy profi közvetítőt is munka közben, Terry Thorne (Russel Crowe) egy nagynevű biztosítótársaság alkalmazásában áll, és az a dolga, hogy a társaság által emberrablásra biztosított üzletembereket próbálja meg kiszabadítani fogságukból, illetve folytassa le a tárgyalásokat a váltságdíjat illetően. Terry egyszerűen tökéletesen végzi a feladatát, az orosz gerillákkal ugyanolyan jól tud szót érteni, mint ahogy a feletteseinek is remekül tudja kommentálni a harctéri eseményeket. Miután megismertük a három főszereplőt, felgyorsulnak az események,


Peter Bowmant egyik nap elrabolja egy helyi gerillacsapat, és három millió dollárt követelnek érte. Terry színre lép, megtudjuk tőle az emberrablási procedúrák alapfogásait, aztán, amikor kiderül, hogy Bowman cége már hónapok óta nem biztosította az embereit, Thorne visszavonul. Aztán persze ismét felbukkan, több okból: egyrészt mert ő a főszereplő, másrészt egyfajta becsületbeli ügynek fogja fel Bowman kiváltását, plusz nem kis szerepet játszik ebben Alice vonzó személyisége is, ami az első perctől fogva hatott Thorne-ra. Meg Ryan és Russel Crowe külön-külön is páratlan hatást tudnak gyakorolni a mozinézőkre, tehát amikor a történet egymáshoz sodorja őket, nagyon ütős kis csapat lesz belőlük. Crowe szerepe szerint tökéletesen visszafogott, az az ember, aki teszi csak a dolgát, de közben tisztában van azzal is, hogy ő egy speciális helyzet problémamegoldója, vagyis tudni kell kezelnie az elrabolt családját is, jelen esetben Meg Ryant. És őt tudja kezelni. Bárcsak több percet tölthettünk volna a filmben a kettejük közt kibontakozó kapcsolattal, mint az elrabolt Bowman megpróbáltatásaival, mert Alice-ék találkozásában nemcsak egy szerelmi vonalat üdvözölhetünk, hanem két különleges és egymásra hangolt ember életének véletlen összekapcsolódását is, ami még érdekesebb. Terry páratlan emberismerettel rendelkezik, Bowman nagyhangú nővérével is egyből megtalálja a megfelelő hangot, de Alice már az első találkozásnál -érezhetően- zavarba hozza. Alice megszokta már, hogy valaki más dönt helyette, és ezért eleinte nehezen találja meg a konfliktusban a saját hangját. Azok a jó percei a filmnek, amikben láthatjuk, hogyan változik meg ez a két ember egymás hatására, és milyen gyorsan érik el azt a pontot, ahol már úgy mozognak egymás mellett, mintha mindig is együtt éltek volna, és ki tudnák találni már a másik gondolatait is.



Meg Ryan Aliceként nem megy messzire az eddig eljátszott nőalakjaitól, finom, értelmes és izgató nőt alakít, egy csöppet sem átlagos feleséget, akinek eredetisége elképesztő ruha-összeállításaiban is megmutatkozik. Láthatjuk őt laza, utcai kommandósnő-szerelésben, vagy nőies ruhákban, de mellé hatalmas sártaposó csizmát viselve, és ezek a meglepő összeállítások mind azt tükrözik, hogy Bowman nagyon rossz úton járt, amikor csak egy egyszerű "attachment"-nek tartotta a feleségét. Mivel a film igazából akciófilmnek készült, ezért elég sokáig kell időznünk az Andok hegyei közt, ahol Peter Bowmant fogva tartják az emberrablásra szakosodott gerilla-csapatok. Ez a vonal nem tartogat túl sok meglepetést, de úgy tűnik, kihagyhatatlan volt, mindenesetre egy kis idő elteltével a nézők már szakértőjévé válhatnak a dél-amerikai emberrablások menetének, a túsz-lét nehézségeinek, a gerilla-csapatok működésének, és hasonlóknak. Peter Bowman figurája eléggé unalmas, ráadásul a fogságban összeismerkedik egy másik tússzal, aki (mivel már hosszú ideje van rabságban) egy bolond Robinson Crusoe-nak van beállítva a filmben, és a vele kapcsolatos jelenetek nagyon sokat visszavesznek a film minőségéből. Amúgy az sem tesz jót a filmnek, hogy túl sokat akar egyszerre bemutatni: kalandot, túszdrámát, szerelmi háromszöget, a helyi (dél-amerikai) társadalmi viszonyokat, amerikai kommandós harcokat, mindezt egy filmen belül. Viszont Taylor Hackford rendező szinte biztosra mehetett, mivel két ilyen színészt megnyert a filmjének, mint Ryan és Crowe. Ők ketten elviszik a vállukon a filmet, a közös jeleneteik tele vannak feszültséggel, a színészi játékuk pedig fegyelmezett, átgondolt és nagyon kifejező.



A film forgatókönyve egy 1994-es emberrablás történetén alapul, egy Thomas Hargrove nevű férfi kolumbiai elrablását dolgozta fel egy író és egy újságíró, az elkészült könyv, illetve újságcikk lett a Túszharc forgatókönyvének az alapja. A rendező-producer Hackford elküldte Meg Ryan-nek a Vanity Fair-ben megjelent cikket, amire Ryan úgy reagált, hogy szerinte ezt a történetet lehetetlen filmre vinni. Úgyhogy Tony Gilroy forgatókönyvírónak szinte teljesen át kellett írnia az alapsztorit, és ebben a munkában Meg Ryan is folyamatosan segédkezett. Ryan volt az első színész, aki csatlakozott a stábhoz, és miután Hackford megnézte az éppen elkészült Gladiátor még vágatlan anyagát, nem volt kétséges, hogy kit kér fel Thorne szerepére. Crowe-nak tetszett a Terry Thorne-karakter, rokonszenvesnek tartotta a közvetítő nyugodt és visszafogott stílusát, úgyhogy örömmel vállalta el a szerepet. A Peter Bowmant játszó David Morse-nek jó néhány kilót le kellett adnia a forgatásig, de egy orvosi felügyelet mellett elvégzett speciális diéta során sikerült elérnie az éheztetett Bowman ideális testsúlyát. A film 65 millió dollárból készült, a stáb lengyelországi és equadori helyszíneken forgatott.



A mozinézők az USA-ban is szimpatizáltak a Túszharccal (mint ahogy valószínűleg nálunk is fognak), legalábbis a jegyeladási bevételek ezt mutatják. Ha mást nem is, de egy dolgot mindenképp a szemére kell hánynunk a filmnek, és ez a befejezése, ami egyszerűen nem lett jó. Az utolsó percekben a néző kicsit becsapottnak érzi magát, mivel ilyen huszárvágással nem lehet lezárni egy ilyen történetet, ráadásul a véget egy erőltetett kis dalocska is magyarázza az utolsó képkockák alatt (már amennyiben figyel a néző a dal szövegére), és ettől még inkább ötlettelennek tűnik a befejezés. Ezt leszámítva a film azt nyújtja, amit várunk tőle: Meg Ryant és Russel Crowe-t egy helyen, egy időben.

-lido-

INTERCOM

cspv.hu
oldal: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21