microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2011-08-04

Bódy Gábor és a videó-könyv (1. rész / 7)

az új éra határán, s azon is túl


Bódy Gábor saját pályáját tudatos történelmi utazásként élte meg, egy tevékeny, történelemformáló utazásként, egy proaktív részvételként az időben, a történelemben, az objektivációban. A videókorszak beköszöntével Bódy egy kulturális Kánaán körvonalait látta felsejleni. A fiatal, minden képzeletet felülmúló módon tehetséges művész és gondolkodó teljes vehemenciával vetette bele magát az "új világ" feltárásának, feltérképezésének és megszervezésének feladatába.

a cikk fejezetei: :::::: a teljes cikk egyben

::::: science "non-fiction"

e cikk a Bódy Gábor és a videóművészet  c. írás folytatása ..

Több évtized távolából meg kell jegyeznünk,
izgatottságába okkal játszhatott bele a tény, hogy az új korszak beköszöntésekor ő ott volt a színen, és fiatal kora ellenére olyan helyzetben találta magát, hogy képes lehetett befolyásolni a történelmet, képes lehetett befolyásolni azt, hogy mindabból, ami lehetséges, ami benne van az új korszakban, az új médiumban, mi minden és hogyan valósuljon meg, hogyan bontakozzon ki. Mert a történelem is csak olyan, mint egy forgatókönyv, egy jó rendező ki tudja belőle hozni a maximumot, egy alacsonyabb fordulatszámon pörgő rendező keze alatt csak töredéke fog megvalósulni annak, ami megvalósulhatott volna.



Az objektiváció már csak ilyen - pusztán azért nem szembesülünk e ténnyel, mert sosincs összehasonlításunk, sosem tudjuk meg, milyen is lehetett volna. Azaz most mégis ... Bódy Gábor jövőt (az akkori jelent és a közeljövőt is) érintő tervei, projektjei egy nagyságrendekkel szofisztikáltabb, emberibb, gazdagabb, művészetileg, kulturálisan pedig pezsgőbb életvalóságot, társadalmat vetítettek előre, mint ami végül megvalósult - azaz bár ezúttal is alulmaradtunk az ipar tehetetlenül terjeszkedő fejlődésével szemben, az összehasonlítási alapunk mégis megmaradt, köszönhetően Bódynak, aki ott volt, és kidolgozta a fejlődés irányvonalait, rögzítette, hogy mi minden volt lehetséges.

Most, néhány (felfoghatatlan) évtized távolából fontos megjegyeznünk azt is, hogy tragikus halála mindenen felül azért is plusz felfoghatatlanul tragikus, mert valahányszor a jelent tekintjük, skizofrén kettős látásunk támad arra gondolva, hogy ha Bódy Gábor itt lenne, ha egészen eddig az időpillanatig folyamatosan jelen lehetett volna, részt vehetett volna az objektiváció folyamatában, akkor most "ugyanez" a jelen egészen másképp nézne ki. A Bódy Gábor által felvázolt jövővel kapcsolatban az a leglélegzetelállítóbb, hogy a roppant közeli jövőre (is) vonatkozott, és maximálisan valóságosnak, megvalósíthatónak tűnt, és tűnik ma is, ha onnan nézzük, ahonnan még ő nézte ...

 

idézet Bódy Gábor "Mi a videó? - Work in Progress" c. 1983-as írásából:

a videó-könyvről
(ami leegyszerűsítve egy videólemez + könyv/füzet, társas megtekintésre, közös böngészésre)
................................
"Kötetlenség és intimitás: ez a kettősség és ami vele együtt jár: a visszatérés a moziterem szennyéből, a múzeumok és galériák rideg berendezettségéből abba a meghitt körbe, ahol a monitor mögött bárpult és pálma áll, előtte pedig kényelmes fotelek; ez a két dolog adja számomra az ilyen új kultúrának a fényét. A monitoron zajló műsor nem kizárólagos, hanem a baráti együttlét egyik fontos alkotórésze. "

................................

 
Ámulatbaejtő.Csodálatos "sci-fi". Egy olyan alternatív valóság bontakozik ki, amely mára csak nyomokban valósult meg, mintha a jövőépítő munkások menet közben elveszítették volna a tervrajzot. Ami megvalósult belőle, az csak lebutított verziója annak, ami Bódy elképzelése alapján megvalósulhatott volna. Dermesztő kettőslátás-élmény. Látjuk az esténként letöltött Hollywood-i filmeket néző házaspárnak látszó "szerelmes" párokat, látjuk a kávézókban, teraszokon, szórakozóhelyeken trendi megjelenésű fiatalokat, amint telefonjaik, notebook-jaik képernyőit böngészik,vagy a falon lévő képernyőket bámulják, s közben az egész asztaltársaság és az egész beszélgetés a központi, mainstream kultúra körül gravitál.

A másik kép,amit látunk, a (még) nem-megvalósult valóság, amelyben"a szellem napvilága ragyog minden ház ablakán" (ablakán =képernyőjén:)), amikor a fiatalok és idősebbek értelmes beszélgetések és spontán gondolatmenetek szegélyezte időtöltést valósítanak meg. Be van kapcsolva egy képernyő, azon megy egy anyag, ők pedig nem úgy bámulják ezt, ahogyan a mozi sötétjében bámulják a műsort (amely után nem okvetlenül következik gondolkodás), hanem nyitott figyelemmel kísérik. Bármikor meg lehet állítani, vissza lehet tekerni. Az "olvasni" tudó fiatalok az értelmes világban értelmes"műsorok" körül gravitálva folytatnak beszélgetést. Szép is lenne! Ha a fiatalok és idősebbek így szórakoznának, asztaltársaságnyi csoportokban, egy-egy izgalmas videó-könyvet böngészve! Ez azonban itt még mindig nem Kánán.





következő fejezet: az Axis, az első videó-könyv megjelenése
a cikk fejezetei:
-JP-
2011-08-04

Címkék: Bódy Gábor, videobuch, videókönyv, video book, Axis, Peternák