microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


::: kult -> művészet, pop, vizuális kultúra, kultúr-stratégia

2009-10-11

Amerigo Tot (1. rész / 6)

szelektív emlékezés


A Ludwig Múzeum nem-hivatalos megfogalmazásban "a 30-as években emigrált magyarokra fókuszáló" sorozatában következő állomásként egy Amerigo Tot tárlatot kínál a művészet-kedvelőknek.



a cikk fejezetei: :::::: a teljes cikk egyben

::::: első blikkre

Amerigo Tot művészete mára feledésbe merült, ami nem mellékesen köszönhető annak a tények, hogy a Kádár-kormány annak idején szisztematikusan felkarolta, istenítette, mint külföldre szakadt világhírű magyar művészt. Van tehát okunk a felejtésre - de ez nem jelenti, hogy nincs okunk az emlékezésre ... !:)



Amerigo Tot napjainkban meglehetősen nehezen értelmezhető, értsd, ha egy 18-25 éves lány/srác Tot művészetével találkozik, egyszerűen esélye sincs, hogy megértse, miről van szó*. Bár általában mindenkinek és mindig azt tanácsoljuk, hogy bátran vesse bele magát bármely mű vagy kiállítás felfedezésébe, előzetes tanulmányokra semmi szükség (az később is ráér) - ezúttal, kivételesen azt ajánljuk, olvasd el a kiállítás ismertetőjét itt. A kiállítást Mélyi József kurátor és Nemes Péter Amerigo Tot-kutató úgy komponálták meg, hogy a látogató kvázi maga kutathasson a kiállított életművet böngészve, és maga alakíthassa ki a maga képét Tot-ról - tették mindezt úgy, hogy saját Tot-értelmezésüket maximálisan kidomborítva szőtték bele a kiállításba. Így a látogató konkrét eséllyel vághat neki egy különös művész felfedezésének ...



Amerigo Tot egy olyan kontextusban alkotott, amely ismerete nélkül mindaz, ami elébünk tárul, enyhén szólva nehezen átélhető, és még annál is nehezebben értelmezhető. Bár élete minden egyes részlete abszolút beleillik egy művész életrajzába, akinél véletlenül kinyílt egy polcról lezuhant lexikon, e részletek önmagukban beszédesnek nem igazán nevezhetők. A tárlat felfedezése során nem elegendő csupán előre haladni, egy vízszintes vonal mentén, ha már ott vagyunk, érdemes megpróbálkozni azzal, hogy egyúttal egyre mélyebbre és mélyebbre is sikerüljön leásnunk. Az értelmezésnek különböző szintjei lehetségesek, az első blikk felületességétől akár egészen odáig is, hogy sikerült megértenünk egyben - nem részleteiben, hanem egyben - ezt a tényleg különleges személyt .. Annyit mindenesetre előrebocsátunk, hogy a kiállítás úgy van felépítve, hogy nemcsak lehetővé teszi, de konkrétan segíti is, hogy egyre nagyobb komplexitású szinten értsük meg az Amerigo Tot-feladványt ...

Első szint:

Tóh Imre 1930-ban emigrált - Németországba, amikor felvételt nyert a Bauhaus-ra. Hitler hatalomra jutásakor művésztársaival együtt le is tartóztatták - de két társával megszökött, és Rómába menekült. Rómában szobrászatot tanult '36-ig, '37-ben pedig már meg is nyert egy pályázatot Szkander bég szobrának elkészítésére.

Körülbelül ennyit tud egy lexikon, ha azonban a kiállítást böngésszük, a gazdag kontextus és a nézőt vezető "hint"-ek (sugalmazás) révén a közhelyes kép részletei elkezdenek összeállni és megelevenedni.



következő fejezet: Második szint: Amerigo Tot a nagy volumenű kalandor-művész
a cikk fejezetei:
-JP-
2009-10-11

Címkék: