A Leskelődő
The Watcher 2000.
Néha
az ember elgondolkodik egy-egy filmmel kapcsolatban, hogy vajon
mi értelme volt egyáltalán leforgatni, ezeket hívjuk un. "elgondolkodtató"
filmeknek, a Leskelődő például tipikusan ilyen.
Adva van egy sorozatgyilkos, aki persze (ahogy ez már szokás) kiszúr magának egy rendőrt, akivel üldözteti magát. A játszótéren a 10 éves gyerekek már megtudnak írni egy ilyen forgatókönyvet. Az első hulla legyen brutális, a keletkező iszony és düh tapasztja majd a nézők szemét a következő másfél órában a vászonra. A hulla megtalálását követően vonjuk be a nyomozásba a főszereplőt. Adjunk neki egy személyes okot, ami miatt a végén még vérre-menőbb lesz a küzdelem. Nem is kell már más, csak egy nő, akire a főszereplő be lesz indulva, és akit a sorozatgyilkos a legvégén akar meggyilkolni, csak már nem sikerül neki. Ja, és a végét úgy képzeljük el, hogy valami elhagyatott raktárépület, ami a rendőrautók érkezésekor felrobban. Ugye, mennyire sablonos sablon ez? Ugye, milyen nehéz elképzelni, hogy valaki megcsinál egy ilyen filmet? Pedig szó szerint ez történt.
Az a furcsa, hogy a produkció még csak nem is volt igazán ráfizetéses, mert a ráköltött 33 millióból 28-at az USA-ban behozott, és ez azt jelenti, hogy "külföldön" még legalább ennyire lehet számítani.
Viszonylagos anyagi sikerének persze rém-egyszerű oka van, Keanu Reeves, akit már másodszor látunk kicsit meghízva valami eszméletlen ellenszenves fickót alakítani (az első a Rossz Álmok volt). James Spader sem rossz választás, hiszen annak idején ő volt a Szex, Hazugság, Videó c. film főszereplője, vagyis a film, tekintve, hogy leskelődésről van benne szó, és videóval készült szemcsés képeket is mutatnak a trailer-ben, bezsebelhette a Szex, Hazugság rajongótáborának mozijegyeit is. A szereplők egyébként meg is érték a pénzüket, naná, hogy jól alakítanak, ez tulajdonképpen nem is volt kérdés, leszámítva a rokonszenves Marisa Tomei-t, akinek egyszerűen nem volt módja alakítania a rábízott néhányszor néhány perces jelenetben.
A film legnagyobb hibája a történeten kívül a fényképezése. Homályos, elmaszatolódott felvételek tucatjait vágják be, mint flashback-ket, amik azt mutatják, hogy volt egy lány, aki meghalt, régen, és akit James Spader szeretett, és akinek a haláláért Keanu Reeves a felelős. Ezeket a felvételeket nagyon sokszor ránk erőltetik, és ez komoly szenvedést okoz, úgy kell mazsolázni, hogy most akkor mi a szöszt is látni a vásznon, "ahá! Ez James Spader akar lenni, jó, de mit csinál? Fut! Ez az, James Spader fut! Üldöz valakit? Keanu-t? Király!".
Tovább növeli a félreértéseket, hogy azt kell hinnünk, hogy James Spder-nek a lánya volt, akit Keanu meggyilkolt. Erre két okunk is van. Egyrészt Spader a pszichiátercsajtól (Marisa Tomei) azt kérdi, hogy ha a gyilkos legközelebb az ő lányáról küldene fotót, akkor megbízna-e Spader nyomozói képességeiben. Ezzel párhuzamosan Spader folyamatosan kijár a temetőbe, ahol a lány sírjára az van kiírva, hogy szülei gyászolják. Okés, hogy James Spader-nek van egy neve a filmen belül, Joel Campbell, és hogy az említett sírra ki van írva a lány családi neve is, vagyis, ha valakinek nagyon érdeke, össze tudja rakni a mozaikot. Én magam azonban egy félóráig biztos voltam benne, hogy a lányát veszítette el, mondtam is magamnak, milyen fura, hogy ilyen nagy gyereke volt. Meg az is furcsán jött ki, hogy amikor a "lányára" emlékezett vissza, folyton ilyen szexi felvételeket vágtak be, és senkinek nem szeretnék visszaélni a türelmével, de ezen a ponton még egy félreértés keletkezett, ugyanis Keanu megkérdezte tőle, hogy "és a zsaruk tudták, hogy lefeküdtél vele?", hú, mondom, ez nem semmi, de ekkor végre leesett a tantusz, hogy nem is a lánya, hanem csak járt vele. Na, mindegy.
A film annyira nem törődik azzal, hogy a közönség milyen hangulatban távozik a moziból, hogy még egy forgatókönyv-doktort sem béreltek fel, hogy a végét valamelyest kipofozzák. Úgy van vége, hogy az ember azt mondja, na jó, akkor jegyezzük fel, soha többé nem nézem meg ezt a filmet, de persze ilyenkor már késő, a film megkapta tőled, amit akart, te meg húzhatsz szépen a sunyeszba. Persze, ha előtte elolvashattam volna ez a cikket, akkor mindez nem történik meg ...
-inn-
Intercom |