microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


::: kult -> művészet, pop, vizuális kultúra, kultúr-stratégia

2010-07-27

Re: "Capa leleplezése" (3. rész / 14)

::::: halál vagy nem halál? lenni vagy nem lenni - valódi?

Mielőtt egyáltalán foglalkoznánk a Milicista Halálával, fontos látni, hogy gyakorlatilag miről van szó, mi a tétje az e fotót, fotókat érintő vizsgálódásoknak - melyek azt firtatják, hogy Capa drámai fotója, A Milicista Halála valódi halált mutat-e be, vagy sem (vagy csak ábrázolja azt :)).

Először is fontos látni, hogy a kérdés ez, a fotó, illetve halál valódisága, és nem az, hogy katonai összecsapás közepette készült-e a kép, vagy hogy a hősi halát halt Federico Borrell Garcia látható-e a képen, vagy hogy a fotó Cerro Muriano-nál készült-e.


A kérdés tehát az, hogy valódi halált mutat-e be, és akármi is e kérdésre a válsz, a világnak joga van tudni. De fontos a gondolatok sorrendisége is, illetve a logikailag korrekt megfogalmazás: "a világnak joga van tudni, valóban az exponálás pillanatában érte-e halálos lövés a képen szereplő személyt" ... (itt jön a sorrendiség, a kauzalitás) ... "mert e drámai fotó bejárta és megrázta a világot, azaz azért, mert ez a fotó a fotótörténelem kiemelkedő darabja lett".





Mi a tétje e kérdésnek? Nos, ez rétegenként és dimenziónként változik.

#1 - A művészet szerelmesei, valamint a fotósok, fotóművészek számára ez egy érdekes kérdés, ugyanúgy, mint az, hogy Bartók vajon melyik darabot játssza egy bizonyos némafilm-felvételen (nagyszerű magyar kísérleti film szól erről, Sülyi Péter készítette(?)). Egy izgalmas történelmi részletkérdés - ami a lényegen, azaz azon, hogy Bartók mennyire nagyszerű művész, nem változtat.

#2 - A történészek, művészettörténészek, a fotózsurnaliszták, a fotográfia szakmai dimenziója számára e kérdés már azzal a téttel jár, hogy e Capa fotók a világ nagy átverései-e, gyerekes csínyek, vagy a világ gigantikus értéket képviselő sajtófotói.


A fotószakmai, művészettörténészi dimenzió számára a tét ez, és csakis ez - és nem az, hogy Capa vajon "hamis", fake sajtófotós volt-e :)





#3 - Van azonban egy harmadik dimenzió is, azoké a fotósoké, műkedvelőké, kutatóké, akik felháborodnának, ha kiderülne, hogy ez a (két) fotó nem is valódi halált örökít meg - az ő számukra Capa ekkor "lelepleződne", és úgy tekintenék dühükben, hogy csaló, mondván, aki egyszer csalt, mindig csaló marad. Nem lenne igazuk, de bárkinek joga van bármilyen vélemény megformálására.





#4 - Ha nem születik ez az ominózus cikk az AM-ban, a negyedik csoportot felesleges is lett volna felemlegetni, hiszen magától értetődő, a mi csoportunk, magyaroké, akik nemcsak csodáljuk, de szeretjük is Capa-t mert Capa a miénk - s így az #1 csoport hozzáállása jellemez bennünket ...



következő fejezet: Ami az Art Magazin cikket illeti
a cikk fejezetei:
-JP-
2010-07-27

Címkék: Rober Capa, LIFE magazine, ICP, Art Magazin